jak zabezpieczyć zdjęcia

Jak zabezpieczyć zdjęcia? Zobacz 10 dobrych rad

Wyobraź sobie, że pewnego dnia tracisz wszystkie swoje zdjęcia. Awarii ulega dysk na którym były pliki gromadzone przez wiele lat. Zdjęcia dzieci, rodziców i bliskich, fotografie ślubne, zdjęcia z chrztów, kadry zrobione podczas świąt, wyjazdów wakacyjnych i przeróżnych sesji nagle znikają. Utrata danych to koszmar który jutro, za miesiąc czy za rok przydarzy się – statystycznie rzecz ujmując- Pani, Panu… i Pani też, niestety. Jak się przed tym chronić i jak zabezpieczyć zdjęcia które z wielu względów mają dla nas bezcenną wartość? O tym w dzisiejszym poście…

Utrata zdjęć zgromadzonych na przestrzeni wielu lat może być naprawdę bolesna. Zdjęcia często dokumentują ważne dla nas chwile, nierzadko mają duży ładunek emocjonalny i olbrzymią wartość sentymentalną. Choć awaria nośnika nie jest równoznaczna z utratą danych, to w wielu sytuacjach tak to właśnie wygląda. Pan w serwisie komputerowym bezradnie rozkłada ręce a my zostajemy z poczuciem, że kilkanaście lat życia nagle i bezpowrotnie zniknęło.

jak zabezpieczyć zdjęcia

Dyski, karty pamięci, pendrive’y

Dyski, karty i pendrive’y na których gromadzimy nasze fotograficzne zbiory są coraz droższe. Niestety ich rosnące ceny rzadko idą w parze z lepszą jakością i niezawodnością. Odnoszę wrażenie, że jest wprost przeciwnie i sprzęt kupowany w sklepach jest dziś dużo bardziej awaryjny niż kiedyś. Nic na to nie poradzimy. Możemy jednak dokonywać dobrych wyborów zakupowych. Czyli po prostu wybierać lepsze nośniki.

Kupując dyski twarde, pendrive’y czy karty pamięci można w pewnym stopniu sugerować się pozytywnymi komentarzami w Internecie. Pamiętajcie jednak, że zdecydowana większość z nich to opłacane działania marketingowe, szeptanki, robot’y i inne cuda na kiju. Tak to niestety działa i warto zachować dystans do wszystkiego, o czym przeczytacie w Internecie.

Kopia cenniejsza niż złoto

Jako fotograf jestem zobowiązany do zabezpieczenia zdjęć moich klientów. I tu nie ma miejsca na błąd w sztuce. Nie wyobrażam sobie sytuacji w której tracę materiał zdjęciowy z reportażu czy sesji wskutek np. awarii nośnika. Oczywiście nawet najlepsze systemy zabezpieczeń mają swoje wady, jesteśmy tylko ludźmi. Jak dotąd taka sytuacja mi się nie przydarzyła, choć wynika to raczej ze świadomego podejścia do zarządzania kopiami bezpieczeństwa. A może z zawodowego przewrażliwienia? Najpewniej z jednego i drugiego 🙂

Podzielę się z Wami moimi sprawdzonymi sposobami na to, jak zabezpieczyć zdjęcia i zminimalizować ryzyko awarii nośników. Wszystko po to, by cieszyć się swoimi najpiękniejszymi wspomnieniami bez obaw, że zepsuty klaster w strukturze dysku zepsuje Wam humor na lata.

zabezpieczenie zdjęć

Jak zabezpieczyć zdjęcia – 10 dobrych rad

Specjalnie dla Was przygotowałem listę 10 dobrych rad dzięki którym będziecie wiedzieć jak zabezpieczyć zdjęcia. Oto ona:

  1. Nośniki niezawodne nie istnieją. Kupując dysk twardy, kartę pamięci czy pendrive warto jednak postawić na sprawdzone firmy. Jest duża szansa, że w razie problemów zapewnią nam lepszy serwis, co w kontekście utraty danych może być kluczowe.
  2. Jeśli mamy duży zbiór zdjęć, nigdy nie magazynujmy ich na jednym nośniku. Na kopie bezpieczeństwa lepiej przeznaczyć kilka mniejszych dysków po 500 GB niż np. jeden duży 3TB. W razie poważnych awarii straty będą mniejsze.
  3. Zakupione nośniki pełniące funkcję naszych magazynów warto od czasu do czasu uruchomić. Nie zaszkodzi też przetestować ich jakimś narzędziem diagnostycznym, sprawdzającym poprawność struktury plików itp.
  4. Dyski warto przechowywać w różnych miejscach a jeśli to możliwe, nawet w różnych lokalizacjach (serio!). W razie np. zalania trzy dyski z kopiami bezpieczeństwa trzymane w tej samej szufladzie będą tak samo bezużyteczne.
  5. Jedna kopia naszych zdjęć i plików to za mało. Dwie kopie bezpieczeństwa na zewnętrznych dyskach twardych to absolutne minimum jakie warto posiadać. W razie problemów każda wykonana kopia będzie cenniejsza niż złoto.
  6. Dyski warto co jakiś czas wymieniać. Leczenie depresji po utracie danych jest dużo bardziej kosztowne niż nowy HDD.
  7. Pendrive i karty pamięci służą wyłącznie do przenoszenia danych, NIE ich magazynowania. To samo tyczy się telefonów, smartfonów – zdjęcia które w nich mamy powinny być regularnie zgrywane na inne nośniki.
  8. Płyty CD, DVD, BlueRay nie są dobrym pomysłem na kopie bezpieczeństwa. Chemikalia wykorzystywane do tworzenia warstwy na której zapisywane są dane z czasem ulegają wytrąceniu. Po jakimś czasie takich płyt nie da się odtworzyć.
  9. Przy okazji backup’ów warto regularnie porządkować zbiory zdjęć, usuwając z nich te nieudane lub powtórzone ujęcia. Dzięki temu za kilka lat nie utoniemy w powodzi plików.
  10. Dodatkowym zabezpieczeniem naszych plików mogą być rozwiązania chmurowe typu Dropbox, Microsoft One Drive czy Google One Drive. Pamiętajmy jednak, że to rozwiązania zewnętrzne, zawsze warto mieć dodatkową kopię plików na swoim dysku.

I jeszcze jedna rada, już na zakończenie. Najcenniejsze, najważniejsze zdjęcia w naszej kolekcji zawsze warto wydrukować. Fotografia na pięknym papierze fotograficznym ma zupełnie inną wartość niż plik w telefonie. I choć papier jest delikatny, to zdecydowanie mniej zawodny od zaawansowanych układów elektronicznych.

Skoro wiecie już jak zabezpieczyć zdjęcia, zróbcie to jak najszybciej. Nie warto z tym czekać do jutra. W trakcie wykonywania kopii możecie przeczytać posta o tym, dlaczego zdjęcia tracą jakość, kiedy wrzucamy je na Facebook czy Instagram. Polecam!