jak zostać modelką

Jak zostać modelką – poradnik

Jak zostać modelką? To jedno z najczęściej pojawiających się pytań związanych z fotografią. Wiele młodych dziewczyn i dojrzałych kobiet marzy o przygodzie z modelingiem. Czasy są ku temu sprzyjające. Żyjemy w tzw. epoce obrazkowej. Fotografie modelek otaczają nas ze wszystkich stron. Internet, social media czy reklamy wręcz żywią się takimi zdjęciami. To świetne okoliczności do tego, by pomyśleć o spróbowaniu swych sił w roli modelki.

Czy łatwo jest zostać profesjonalną modelką?

Jak zostać profesjonalną modelką? Osiągnięcie profesjonalnego poziomu jest bardzo trudne i wymaga wielu wyrzeczeń. Poza tym sukces w branży modelingowej zależy od wielu czynników. Decyduje nie tylko wygląd zewnętrzny (choć jest on oczywiście bardzo ważny), ale również umiejętności, wytrwałość i determinacja. Plus oczywiście nieco szczęścia.

Jeśli planujesz pójść w ślady Anji Rubik, Kasi Struss czy Magdy Frąckowiak, przeczytaj dokładnie ten poradnik. Zgromadziłem w nim wiele cennych porad dla początkujących modelek, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tym niezwykłym zawodem.

Jak zostać modelką – od czego się zaczyna?

Jeśli myśl o tym by spróbować swych sił w modelingu przemknęła Ci kiedyś przez głowę, to prawdopodobnie czujesz, że masz ku temu pewne predyspozycje. Być może jesteś jeszcze zbyt nieśmiała. Może nie do końca wierzysz we własne możliwości. A może po prostu nie wiesz jak się za to zabrać. Z tego posta dowiesz się wszystkiego co najważniejsze. Jak zacząć, co jest najważniejsze, na co zwrócić szczególną uwagę i ostatecznie- jak zostać modelką.

Agencje modelek ani na chwilę nie ustają w poszukiwaniu nowych twarzy i kto wie, czy właśnie Ty nie okażesz się najnowszym odkryciem jakiejś marki? Jeśli w tym momencie roześmiałaś się w głos to pamiętaj, że dokładnie tak samo rozpoczynały swoją karierę najbardziej znane modelki. Od całej góry wątpliwości. Większość z nich kiedyś panicznie bała się stanąć przed fotografem. Dziś robią zawrotne kariery na najbardziej znanych wybiegach i zarabiają fortunę.

Nie osiągnęły by tego gdyby nie fakt, że postanowiły dać sobie szansę. Może więc jednak warto spróbować? Z całą pewnością warto! A co masz do stracenia?

Jak zostać modelką – najważniejsza rada na początek

Jeśli zastanawiasz się jak zostać modelką, to już na samym początku mam dla Ciebie bardzo ważną radę. Natychmiast wyrzuć z głowy uprzedzenia typu „jestem zbyt niska”, „jestem za gruba”, „wyglądam jak patyk” lub inne takie tam „mam brzydkie nogi”. Jeśli jesteś zbyt niska, to może nie będziesz chodzić po wybiegu w pokazach Vogue, ale możesz być wziętą fotomodelką portretową, modelką włosów, paznokci, butów czy rajstop. Jeśli ważysz kilka kilogramów więcej, masz szansę zostać popularną modelką plus size.

Bycie modelką to nie tylko wzorcowa figura. Standardy piękna i wymiary w branży modelingu ulegają zmianom i ewoluują wraz z czasem. Coraz większą wagę przywiązuje się do różnorodności i reprezentacji różnych typów ciała. Istnieje miejsce dla różnorodności, różnych sylwetek i różnego typu urody w świecie modelingu.To naprawdę ogromny rynek i ogromne możliwości w zasięgu ręki. Twojej ręki.

Marzysz o byciu modelką? Porzuć wszystko co ci przeszkadza

Uprzedzenia i fałszywe przekonania bardzo często przeszkadzają w podjęciu działania. Skąd możesz wiedzieć jakiego typu modelki poszukuje Twój przyszły pracodawca? To jak sama oceniasz swój wygląd ma drugorzędne znaczenie. W pierwszej kolejności liczą się oczekiwania kogoś, kto z określonych powodów chce zatrudnić właśnie Ciebie. A zatem – nie szukaj dziury w całym. Zamiast tego uwierz w swoje mocne strony. Każdy je ma, Ty również! Możesz zostać świetną modelką nawet jeśli dziś kompletnie w to nie wierzysz.

Ważne jest również zrozumienie, że sukces w branży modelingu może być subiektywny. Standardy i preferencje mogą się różnić w zależności od rynku i rodzaju modelingu. Dlatego tak ważne jest, aby mieć realistyczne oczekiwania. Pomaga również bycie gotowym na ciężką pracę i wyzwania, które mogą się pojawić na drodze do osiągnięcia sukcesu. Zanim zostaniesz profesjonalną modelką, przejdziesz przez dziesiątki sesji zdjęciowych i setki castingów. Spędzisz też wiele godzin na siłowni i w salach treningowych, doskonaląc swoje ciało i umysł.

Jak zostać modelką w wieku 15 lat

Jak zostać modelką w wieku 15 lat? Jesteś osobą niepełnoletnią, więc wszystkie decyzje będą podejmować Twoi rodzice lub opiekunowie prawni. To oni podpiszą Twoją pierwszą umowę z agencją modelingową, to za ich zgodą podejmiesz pierwsze dojrzałe decyzje. Powinni być obecni również podczas Twoich sesji foto. Nie ma w tym nic dziwnego, że przyjdziesz na sesję zdjęciową np. z mamą.

Podczas moich sesji zdjęciowych obecność rodziców niepełnoletniej modelki jest dla niej samej dodatkowym wsparciem. Brak doświadczenia w pozowaniu przed obiektywem bywa stresujący, ale w towarzystwie bliskich osób modelce łatwiej sobie z tym poradzić. Rodzice mają również często bardzo trafne spostrzeżenia, w końcu znają swoje dzieci najlepiej na świecie. To naprawdę ułatwia pracę i ma pozytywny wpływ na zdjęcia.

Jak zostać modelką w wieku 40 lat?

Jeśli jesteś już dojrzałą kobietą to również nic nie stoi na przeszkodzie, by spróbować swoich sił w modelingu. Wprost przeciwnie! Jeszcze niedawno rynek modelek zdominowany był przez osoby w przedziale wiekowym 16-21, jednak w ciągu ostatnich kilku lat trendy uległy wyraźnym zmianom.

Dziś coraz częściej w dużych kampaniach reklamowych można zobaczyć dojrzałe, świadome kobiety. Rynek modelingowy dynamicznie się rozrasta i modelki 40+ w reklamie nikogo już nie dziwią. Jeśli więc zastanawiasz się jak zostać modelką w wieku 40 lat i masz ochotę spróbować, nie czekaj z tym kolejnych 10 lat! Zacznij działać!

jak zostać modelką

Chcesz być modelką? Oto lista spraw którymi musisz się zająć w pierwszej kolejności

Skoro ustaliliśmy już, że to ile masz lat i jak wyglądasz nie musi być wcale przeszkodą w byciu profesjonalną modelką, warto skupić się na tym co ważne i o co powinnaś zadbać. Jeśli chcesz wiedzieć jak zostać modelką i jak osiągnąć sukces, to przede wszystkim:

Zadbaj o swoje ciało

To dość oczywista rada. Modelki to osoby regularnie dbające o swoją kondycję fizyczną. Jest to wpisane w zawód modelki i nie ma uproś. W im lepszej formie fizycznej będziesz, tym mniej ograniczeń w pracy modelki napotkasz. Jeśli marzysz o tym by pracować np. jako modelka bielizny damskiej to zadbane ciało będzie Twoim głównym atutem. Pamiętaj o zabiegach pielęgnacyjnych dzięki którym zawsze będziesz w świetnej formie. Uważaj jednak z opalenizną, czy nawet z budowaniem widocznej masy mięśniowej na siłowni. Nie zawsze będzie to spójne z oczekiwaniami klienta.

Wszelkie zabiegi inwazyjne typu tautaże, kolczyki, ondulacje, makijaże permanentne ze względów obiektywnych jeszcze mocniej zawężą krąg osób zainteresowanych Twoim pozowaniem. Z drugiej jednak strony mogą być ogromnym atutem w przypadku specyficznych, kierunkowych zleceń, do których klient np. wymaga modelki z mocnymi, wyrazistymi tatuażami lub piercingiem.

Wybierz zakres modelingu

Jeśli chcesz spróbować swych sił jako modelka, powinnaś na samym początku tej drogi określić zakres modelingu jaki Cię interesuje. Być może chętnie weźmiesz udział w sesjach reklamujących kosmetyki ekologiczne, akcesoria do makijażu, najnowsze kolekcje modowe, a nie interesuje Cię zupełnie pozowanie do edytoriali czy aktów. Określenie zakresu w jakim chcesz spróbować swych sił jest bardzo ważne, ponieważ determinuje całą resztę. Przede wszystkim w tym kierunku powinnaś rozwinąć swoje portfolio. O tym kilka słów poniżej.

jak zostać modelką

Jak zostać modelką? Zbuduj profesjonalne portfolio!

Portfolio to zbiór profesjonalnych zdjęć stanowiących niejako Twoją ofertę i reklamę w jednym. Powinno być spójne z zakresem jaki Cię interesuje, ponieważ to jakie zdjęcia pokażesz na swojej stronie czy w social media przyciągnie do Ciebie określony typ zleceń.

Jeśli w portfolio postawisz głównie na portrety ze świetnym makijażem, to najszybciej zgłoszą się do Ciebie firmy zainteresowane sesjami tego typu. Jeśli natomiast chciałabyś pozować do zdjęć paznokci, a nie masz takich zdjęć w swoich zbiorach, nikt nie domyśli się o co Ci chodzi. Warto zatem zadbać o galerię prezentującą zdjęcia z takich sesji na zdobywaniu których najbardziej Ci zależy.

Pamiętaj o tym, że muszą to być dobre, profesjonalne zdjęcia. Żadnych selfie z telefonu.

Pamiętaj o polaroidach!

Szukając odpowiedzi na pytanie jak zostać modelką, być może natknęłaś się nie raz na pojęcie polaroidów. Budując swoje portfolio nie możesz zapomnieć o tego typu zdjęciach. Polaroidy to zdjęcia przedstawiające modelkę w naturalny, codzienny sposób. Nie ma specjalnego pozowania, fryzur, makijaży ani nawet retuszu. Zdjęcia powinny być wykonane na neutralnym tle. Powinny też w pełnej głębi ostrości pokazywać twarz i sylwetkę z wszystkich stron. Powinny być też w miarę aktualne, zaleca się by nie były starsze niż 3 miesiące.

Możesz również zgłosić się do agencji modelek i jeśli masz „to coś”, agencja sama zorganizuje Ci profesjonalną sesję zdjęciową. Oczywiście, „darmowa sesja” dla agencji modelek wiąże się zwykle z określonymi zobowiązaniami. Nie masz również pewności, że takie podejście nie będzie falstartem. Konkurencja w tej branży jest duża, dlatego lepiej zadbać o dobrą prezentację i mocne portfolio, zanim zapukasz do drzwi profesjonalnych agencji modelingowych.

Jako początkująca modelka postaw na różnorodne zdjęcia

Na sam początek Twoje portfolio powinno zawierać zdjęcia z przynajmniej kilku sesji w różnym stylu. Dzięki temu zaprezentujesz się w ciekawy, zróżnicowany sposób. Nigdy nie masz pewności jakich cech szuka osoba odpowiedzialna za rekrutację nowych modelek. Jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse, zaprezentuj wszystkie swoje walory.

Portfolio aspirującej modelki powinno być regularnie rozszerzane o nowe fotografie. Bardzo ważne jest również to, by były to profesjonalne, dobrej jakości zdjęcia, o czym wspominałem wcześniej. Ludzie do których adresujesz swoje zdjęcia znają się doskonale na swoim fachu. Jeśli chcesz być przez nich traktowana poważnie, to powinnaś inwestować w sesje z profesjonalnym fotografem. Zawodowiec pomoże Ci świetnie się zaprezentować, podpowie jak się przygotować do sesji i jak pozować. Profesjonalne zdjęcia zrobią wrażenie i znacząco zwiększą Twoje szanse.

Jak zostać modelką? Znajdź dobrego fotografa na pierwszą sesję

Jeśli szukasz fotografa na pierwszą sesję to warto zaufać komuś z doświadczeniem w pracy z początkującą modelką. Słaby, początkujący fotograf zrobi ci zdjęcia które mogą cię zniechęcić. Dobry fotograf przeprowadzi Cię przez całą sesję zdjęciową, doradzi jak się ubrać, jaki makijaż przygotować i jak pozować, by efekty były świetne. Dobra atmosfera w trakcie sesji jest równie ważna. Fotograf powinien być cierpliwy i zarazem inspirujący. Powinien umieć wydobyć z Ciebie to co najlepsze, podkreślić Twoje atuty i ukryć ewentualne niedoskonałości. Jeśli chcesz zostać modelką to inwestycja w sesję z dobrym fotografem jest najlepszą decyzją jaką możesz podjąć. Zyskasz pierwsze doświadczenie i zaczniesz budować swoją pewność we właściwy sposób.

Ile kosztuje sesja początkującej modelki?

Ile kosztuje sesja początkującej modelki? Wszystko zależy od samego fotografa i tego, co ma być efektem sesji. Osobiście na początek polecam krótkie, półgodzinne sesje próbne. Koszt takiej sesji oscyluje w granicach 250- 300 PLN. Jej efektem są 3 zdjęcia z profesjonalnym retuszem. Jeśli jesteś zainteresowana taką sesją, mieszkasz w Krakowie lub okolicach, zapraszam do kontaktu (tel. 503 950 939, kontakt@anyday.pl).

Rozwijaj swoje profile w social media

Jeśli masz już w miarę mocne portfolio zbudowane z kilku sesji, pora pomyśleć o zaprezentowaniu go innym. Odpowiedź na pytanie jak zostać modelką to również odpowiedzialne podejście do autopromocji. Najbardziej popularną formą dla początkujących modelek są media społecznościowe. Profile osobiste w Instagram i Facebook odwiedzają codziennie miliony osób. Wśród nich skauci poszukujący nowych twarzy. Jeśli myślisz poważnie o karierze modelki, po prostu musisz tam być.

Wrzucenie zdjęć do Internetu to jednak dopiero początek drogi do budowania własnej rozpoznawalności i zasięgów. Warto poczytać o tym jak prowadzić swój profil społecznościowy, jak tagować zdjęcia, jak często a nawet o jakich porach je publikować. Instastories, rolki, reklamy i celowanie kampanie z pewnością pomogą rozpędzić Twój profil. Dużo świetnych porad na ten temat znajdziesz chociażby na Youtube. I pamiętaj – jeśli nie jesteś dostatecznie rozpoznawalna to nie łącz profilu modelki ze swoim profilem osobistym. Bądź profesjonalna.

Pomyśl o własnej stronie internetowej

Bardzo dobrym pomysłem na budowanie jeszcze większej rozpoznawalności w Internecie jest stworzenie własnej strony internetowej z osobistą domeną, portfolio, informacjami dodatkowymi i kontaktem. Strona WWW to miejsce do którego łatwo odesłać osoby zainteresowane współpracą z Tobą. Ma tę przewagę nad mediami społecznościowymi, że jest Twoim internetowym domem. Nie stracisz jej np. w wyniku jakichś odgórnych decyzji Facebook’a lub np. przejęcia konta. Strona internetowa to Twoja osobista wizytówka i jeśli myślisz poważnie o swoje karierze to z pewnością warto mieć własną stronę WWW.

jak zostać modelką

Współpraca z agencją modelek – jak zacząć?

Jeśli posiadasz solidne portfolio, możesz wysłać je do agencji zrzeszającej modelki. Jest ich całe mnóstwo, jednak tak naprawdę tylko nieliczne pomogą Ci osiągnąć sukces. Decydując się na współpracę z profesjonalną agencją modelingową, często podpisujesz umowę lojalnościową zobowiązującą Cię do przyjmowania zleceń wyłącznie z tej agencji. Z reguły wygląda to tak, że w zależności od zapotrzebowania otrzymujesz konkretne propozycje sesji i reklam w wyznaczonym wcześniej zakresie. Od Ciebie zależy, czy je przyjmiesz i na jakich warunkach się odbędą.

Agencje pośredniczą w kontakcie z klientem i z tego tytułu pobierają opłaty. Musisz się z tym liczyć. Współpraca z agencją jest często koniecznością by jakoś zacząć i zdobyć pierwsze doświadczenia. Pamiętaj również, że wymagania agencji modelingowych są coraz wyższe. Zanim zgłosisz swoją kandydaturę dobrze się przygotuj.

Najlepsze polskie agencje modelek

Jak zostać modelką w Polsce? Poniżej znajdziesz kilka linków do najbardziej znanych agencji modelingowych w naszym kraju.

Model Plus

Uncover Models

As Management

D’Vision

Rebel Models

Jak zostać modelką – 3 najczęściej popełniane błędy

O tym jak zostać modelką decyduje wiele czynników. Droga do profesjonalnych wybiegów jest wyboista i ma wiele ostrych zakrętów. Możesz jednak sobie pomóc, unikając najczęściej popełnianych błędów. Oto one:

  • brak profesjonalnych zdjęć
  • źle prowadzone kanały komunikacji: strona www, social media
  • wybór niesprawdzonej agencji modelingowej

Złe decyzje w powyższych kwestiach mogą utrudnić, spowolnić lub wręcz uniemożliwić karierę modelki. Podejmuj odpowiedzialne decyzje, a jeśli masz wątpliwości, nie bój się pytać innych.

Praca modelki

Praca modelki z pewnością nie jest łatwa. Wielogodzinne sesje zdjęciowe, całodniowe przygotowania do kilku minut spędzonych na wybiegu, to wszystko jest naprawdę wyczerpujące. Fizycznie i psychicznie. Jeśli jednak czujesz, że to Twój świat i chętnie spróbowałabyś swych sił w roli modelki, po prostu zacznij działać. To długa i trudna droga, ale dająca wiele radości i satysfakcji. Jestem przekonany, że z odpowiednią determinacją, odwagą i optymizmem naprawdę daleko zajdziesz. Grunt to uwierzyć w siebie!

A nawet jeśli nie zostaniesz Top Model, to dzięki nawet czysto amatorskiej przygodzie z modelingiem zyskasz piękne zdjęcia i wiele świetnych wspomnień. Umów się na prywatną sesję i sama oceń, czy było warto 🙂