plener ślubny

Plener ślubny – lista 10 must have przed sesją

Jeśli po hucznym weselu macie jeszcze w planach plener ślubny, to z dzisiejszego posta dowiecie się o czym warto pamiętać w przygotowaniu do takiej sesji. Jak zadbać o perfekcyjny wygląd na sesji plenerowej? Co jest szczególnie widoczne na zdjęciach? Zapraszam do lektury.

Duża część ślubnych sesji zdjęciowych odbywa się w innym dniu po ślubie. Takie rozwiązanie ma swoje niewątpliwe zalety i przewagę nad sesją w dniu ślubu. Jeśli więc już jako Para Młoda planujecie swój plener ślubny zorganizować w innym dniu, warto się dobrze do tych zdjęć przygotować. Oto lista 10 najważniejszych rzeczy o jakich warto pamiętać.

Suknia Panny Młodej

Po hucznym weselu suknia ślubna może nie być w najlepszej kondycji, choć nie zawsze jest to równoznaczne z potrzebą oddawania jej przed sesją zdjęciową do gruntownego czyszczenia. Jeśli zabrudzenia nie są zbyt widoczne (jak choćby te czarne obwódki na dolnych brzegach spódnicy), można pokusić się o delikatne czyszczenie domowymi sposobami. Podobno ciepła woda z dodatkiem szarego mydła może zdziałać cuda. Natomiast zabrudzenia widoczne na otwartych częściach gorsetu czy spódnicy przed sesją zdjęciową wymagają już profesjonalnej ingerencji.

Koszt czyszczenia sukni ślubnej to około 100- 150 PLN. Jeśli chcecie mieć pełen komfort pozowania do zdjęć to z pewnością warto zdecydować się na taki zabieg. Trzeba jednak pamiętać, że po sesji zdjęciowej suknia Panny Młodej będzie wymagała ponownego czyszczenia. Gdy plener ślubny odbędzie się na łonie przyrody, to trzeba liczyć się z nowymi zabrudzeniami. Jeśli więc planujecie np. sprzedaż swej sukni po sesji zdjęciowej, to ponowna wizyta w pralni może okazać się konieczna.

plener ślubny suknia

Częstym problemem na delikatniejszych sukniach i welonach są miejscowe rozdarcia czy ślady po zimnych ogniach. O ile nie są zbyt duże, to na zdjęciach najczęściej są niewidoczne. Jeśli macie wątpliwości, czy suknia ślubna jest w odpowiednim stanie na plener ślubny, zawsze warto skonsultować to z Waszym fotografem ślubnym.

Garnitur Pana Młodego

Garnitur Pana Młodego, podobnie jak suknia Panny Młodej po weselu może być daleki od stanu w jakim został zakupiony. Zabawy oczepinowe, toasty czy dzikie tańce w towarzystwie kolegów mogą pozostawić na stroju Pana Młodego wyraźne ślady. Jasne garnitury częściej wymagają profesjonalnego czyszczenia przed sesją zdjęciową. Na tych ciemniejszych zabrudzenia są zdecydowanie mniej widoczne.

Koszt czyszczenia garnituru Pana Młodego nie powinien przekroczyć kwoty 100 PLN. Tu również warto zastanowić się, czy ewentualne zabrudzenia będą widoczne na zdjęciach. Garnitury wykonane z gładkich, pozbawionych struktury materiałów stwarzają mniej problemów podczas retuszu. Tam gdzie materiał ma wyraźną fakturę, czyszczenie garnituru z większych zabrudzeń najczęściej jest niezbędne.

Dużo bardziej widoczne zabrudzenia to te na koszuli Pana Młodego, zwłaszcza w okolicy kołnierzyka i mankietów. Ponieważ są one widoczne na większości ujęć, koszula na plener ślubny powinna być nieskazitelna.

Buty na sesję

Buty Pary Młodej nie odgrywają szczególnie dużej roli na zdjęciach z pleneru ślubnego, jednak tu również warto zadbać o to, by były one w nienagannym stanie. Zabrudzenia warto więc przed sesją ślubną wyczyścić a wszelkie widoczne otarcia i defekty usunąć przy pomocy past czy farb maskujących.

Plener ślubny wymaga często przemieszczania się z miejsca na miejsce, czy jak w przypadku sesji ślubnych w górach, dotarcia do wybranej lokalizacji przemierzając niezbyt wygodny teren. W takich sytuacjach np. buty Panny Młodej na kilkunastocentymetrowych obcasach mogą być dla właścicielki prawdziwą udręką. Polecam zatem zabranie ze sobą zastępczych, maksymalnie wygodnych butów, dzięki którym przeżyjecie nawet dłuższe trasy.

Jeśli jesteście Parą z dystansem i poczuciem humoru, bardzo fajnym pomysłem są zdjęcia ślubne w innym obuwiu. Choćby na przykład w sportowych trampkach, najlepiej w jakimś rzucającym się w oczy kolorze czy wzornictwie. Je również warto zabrać ze sobą na kilka ujęć.

plener ślubny buty

Makijaż na plener ślubny

Makijaż ślubny jest moim zdaniem najbardziej istotnym elementem przygotowań do sesji plenerowej. Być może zabrzmi to nieco kontrowersyjnie, ale makijaż na sesję powinien być wykonany jeszcze lepiej – oczywiście jeśli to możliwe- niż ten w dniu ślubu. Plener ślubny to zdjęcia na których cała uwaga skupia się wokół Pary Młodej. Bardzo często fotograf ślubny wykonuje zbliżenia na twarze Nowożeńców, chcąc podkreślić emocje, uchwycić spojrzenia itd. Na takich zdjęciach makijaż ślubny jest szczególnie widoczny i choćby dlatego warto dobrze go przed sesją przygotować.

Gorąco polecam wykonanie na sesję ślubną tzw. makijażu fotograficznego. Jest on przede wszystkim bardziej kontrastowy niż klasyczny makijaż, natomiast skóra twarzy jest odpowiednio zmatowiona w celu uniknięcia niekorzystnie wyglądających odblasków. A po co makijaż fotograficzny? Przyczyna jest prosta. Ponieważ nawet najlepszy aparat fotograficzny nie jest w stanie w pełni oddać tego, jak widzi ludzkie oko, mocniejszy make up niejako rekompensuje tę różnicę. Zapytajcie swoją wizażystkę o makijaż na sesję i nie bójcie się, że wyda się Wam zbyt mocny. Na zdjęciach już tak widoczny nie będzie.

Na koniec jeszcze jedna, bardzo ważna kwestia. Nigdy nie ulegajcie obiegowym opiniom, według których fotograf ślubny poprawi słaby makijaż Panny Młodej w Photoshopie. To jeden z największych i najbardziej szkodliwych mitów. Program Photoshop służy zupełnie innym celom i choć oczywiście można w nim „dorysować” cały makijaż, to efekt nigdy nie będzie w pełni naturalny. A już na pewno dorówna pracy profesjonalnej wizażystki.

Fryzura na sesję plenerową

Fryzura Panny Młodej dobierana jest najczęściej pod kątem sukni ślubnej. Włosy nie powinny zasłaniać dekoltu stanowiącego najbardziej eksponowany element ślubnej kreacji. Na największą różnorodność w kwestii doboru fryzury pozwala suknia typu princessa, pozbawiona ramiączek i eksponująca otwarty dekolt. Suknie ślubne ze stójką wymagają takiego upięcia włosów, by opadające kosmyki nie zasłaniały zbytnio linii szyi ani też jej zbytnio nie skracały. Do sukni ślubnej z zabudowanym dekoltem polecany jest kok lub klasyczne upięcie. Dzięki temu szyja Panny Młodej jest lepiej wyeksponowana. Natomiast rozpuszczone lub luźno spięte długie włosy świetnie komponują z sukniami z dekoltem w kształcie litery V.

plener ślubny

Te ogólne zasady są pewnym ogólnie przyjętym kanonem. Nie oznacza to jednak, że nie można od nich odstępować. Fryzura podobnie jak makijaż powinna być spójna z typem urody, proporcjami ciała itd. Fryzura na plener ślubny może być też zupełnie inna niż ta w której Panna Młoda prezentuje się w dniu ślubu. Dzięki temu możemy wykonać zdjęcia w różnym stylu. Warto jednak pamiętać, że podczas sesji plenerowej nierzadkim problemem są nawet małe podmuchy wiatru. Warto zatem użyć trochę lakieru do włosów, by pojedyncze kosmyki, zwłaszcza w przypadku długich włosów, nie latały nad głową.

Manicure i pedicure

Manicure na sesję ślubną powinien być równie estetyczny i staranny jak ten w dniu ślubu. Choć paznokcie nie są widoczne na większości zdjęć z sesji ślubnych, to w przypadku większych zbliżeń zły manicure może popsuć najlepsze nawet ujęcie. Mówiąc o paznokciach dłoni warto pamiętać, by również dłonie Pana Młodego były na sesji w nienagannym stanie.

Pedicure jest mniejszym problemem, ponieważ większość butów ślubnych zakrywa palce stóp. Pamiętajmy jednak, że plener ślubny to nie tylko fotografie w pełnej garderobie. Wiele razy wykonywałem zdjęcia Pary Młodej bez butów. W takich okolicznościach wygląd paznokci stóp ma spore znaczenie.

Biżuteria i dodatki Panny Młodej

Bransoletka, naszyjnik, kolczyki czy elementy biżuterii wpinane we włosy to obowiązkowe akcesoria na plener ślubny. Dzięki nim Panna Młoda wygląda jeszcze piękniej i bardziej wytwornie. Biżuteria powinna być komfortowa w noszeniu, co w przypadku wielogodzinnych sesji plenerowych ma niebagatelne znaczenie.

Bywa również i tak, że elegancka biżuteria ślubna niekoniecznie dobrze komponuje z naturalnym, plenerowym charakterem sesji. W takich sytuacjach można pokusić się o założenie bardziej stonowanych ozdób, dopełniających wizerunek Panny Młodej.

plener ślubny

Biżuteria i dodatki Pana Młodego

Przygotowując się do sesji zdjęciowej Pan Młody bezwzględnie nie powinien zapomnieć o pasku czy szelkach. Muszka, krawat, poszetka czy spinki to również obowiązkowe elementy męskiej galanterii. Jeśli chodzi o zegarek to tutaj panuje dowolność, aczkolwiek jako element męskiej biżuterii nie powinien być on przesadnie duży i krzykliwy.

Obrączki ślubne

Obrączki ślubne to niby oczywista oczywistość, ale kilku fotografowanym przeze mnie Parom Młodym zdarzyło się… zapomnieć obrączek na plener ślubny. Nosicie je od niedawna, a zatem taka gafa może się przydarzyć również Wam. Polecam zatem wpisać obrączki na listę rzeczy które koniecznie musicie zabrać ze sobą na sesję.

plener ślubny obrączki

Bukiet ślubny

Dobrze wykonany bukiet ślubny może przetrwać w świetnej kondycji nawet kilka dni. Jeśli więc Wasz plener ślubny odbędzie się kilka dni po ślubie i weselu, to jest szansa że bukiet ślubny uda się wykorzystać również podczas sesji (oczywiście pod warunkiem, że Panna Młoda nie rzucała nim podczas tradycyjnych oczepin). Kwiaty Panny Młodej powinny wyglądać świeżo i witalnie. Tylko w takiej sytuacji warto zabrać bukiet na plener ślubny. Można również zdecydować się na zamówienie zupełnie nowego bukietu. Warto jedynie pamiętać, że kwiaty są dopełnieniem wyglądu Panny Młodej.

bukiet ślubny