podziękowania dla rodziców

Podziękowania dla rodziców – najlepsze pomysły na piękną uroczystość

Podziękowania dla rodziców to stały punkt programu każdego przyjęcia weselnego. Dla mamy i taty dzień Waszego ślubu jest szczególnym wydarzeniem. Z wielu względów warto zadbać o to, by uhonorować ich i podkreślić, jak bardzo ważnymi są dla Was osobami. Z tego posta dowiecie się jak przygotować piękne podziękowania i jak zaskoczyć rodziców oryginalnymi, nietuzinkowymi pomysłami.

Niemal na każdym weselu które miałem przyjemność fotografować, podziękowania dla rodziców były pięknym, emocjonalnym momentem. To chwile w których emocje często biorą górę i nawet najwięksi twardziele ocierają cieknące po policzkach łzy wzruszenia. Jestem przekonany, że również Wy chcielibyście podziękować swoim rodzicom w wyjątkowy sposób. Z pewnością na to zasłużyli!

Jak zorganizować piękne podziękowania?

Jak zorganizować podziękowania dla Waszych rodziców? Pomysłów na taką uroczystość może być całe mnóstwo. Wiele zależy od Was samych, jak również Waszych relacji z rodzicami. Znacie ich doskonale i wiecie, jak zareagują, co szczególnie mocno może ich złapać za serca, co rozbawi a czego lepiej unikać. Myślę, że warto poświęcić trochę czasu i energii, by był to szczególny punkt programu w dniu Waszego ślubu.

Jak to wszystko zorganizować?

Wybierzcie odpowiedni moment

Podziękowania dla rodziców odbywają się najczęściej w godzinach wieczornych, nierzadko tuż przed samymi oczepinami. Nie ma jednak jakiejś ściśle ustalonej godziny która jest najbardziej odpowiednia na podziękowania. Fotografowałem wiele uroczystości w programie których podziękowania były tuż … po błogosławieństwie. Zdarzały się również wesela, w trakcie których podziękowania w ogóle nie miały oficjalnego charakteru i zorganizowane były gdzieś w salce obok. Wiele Par Młodych chce podziękować swoim rodzicom w bardziej intymnej, zacisznej atmosferze. Jeśli Wasi rodzice są osobami bardzo emocjonalnymi i wiecie, że poleją się łzy, możecie podziękowania zorganizować w zupełnie innym miejscu i momencie.

Warto pamiętać, że fotograf ślubny i filmowiec są z Wami zwykle do zakończenia oczepin. Jeśli podziękowania dla rodziców mają odbyć się w trakcie przyjęcia i chcecie by te chwile zostały uwiecznione na zdjęciach i filmie, warto zrobić je przed północą.

podziękowania dla rodziców

Tekst przemowy na podziękowania dla rodziców

Na podziękowania dla rodziców warto przygotować sobie jakąś specjalną przemowę. Najlepiej jeśli słowa płyną prosto z serca i są spontaniczne. Jeśli jednak nie jesteście dobrymi mówcami, macie problem z wyrażaniem własnych myśli, uczuć i emocji w publicznym wystąpieniu, warto przygotować sobie tekst przemowy na kartce. Można również wydrukować ją na specjalnym, ozdobnym papierze i dołączyć do upominków. W tych momentach nie wstydźcie się swoich emocji. Pokażcie co czujecie i co myślicie a nawet jeśli w pewnym momencie łza zakręci się w oku, będzie to wyrazem Waszej szczerości.

Oto jak mógłby wyglądać przykładowy tekst takiego pamiątkowego listu:

Szanowni Rodzice,

Dzisiejszy dzień jest pełen radości, wzruszeń i ogromnej miłości. To właśnie dzięki Wam, naszym ukochanym rodzicom, jesteśmy tu, aby celebrować nasz ślub. Chciałbym z tej okazji podziękować Wam z całego serca.

Mamo, Ty byłaś moją pierwszą miłością. Twoja troska, ciepło i bezgraniczna miłość są dla mnie inspiracją każdego dnia. Twoje wsparcie i mądrość przewodniczyły mojemu życiu, ucząc mnie wartości, empatii i siły do pokonywania trudności. Bez Twojej miłości i oddania nie byłbym tym, kim jestem dzisiaj. Dziękuję Ci za wszystko, co zrobiłaś dla mnie i za to, że zawsze byłaś przy mnie.

Tato, Ty byłeś moim wzorem od najmłodszych lat. Twoja siła, męskość i bezwarunkowa miłość zbudowały we mnie pewność siebie i determinację. Twoje mądrości życiowe i wsparcie były dla mnie niezastąpione. Dziękuję Ci za to, że zawsze byłeś obok mnie, niezależnie od tego, jakie przeszkody stawiało przede mną życie.

Jesteśmy tu dziś, ponieważ byliście naszymi przewodnikami, nauczycielami i najlepszymi przyjaciółmi. Wasza miłość i wsparcie są bezcenne. To dzięki Wam wierzymy w moc prawdziwej miłości, w związki, które trwają przez całe życie.

Dziękujemy Wam za nieustanne wspieranie naszych marzeń, za radzenie sobie z naszymi kłopotami, za cierpliwość w naszych najtrudniejszych chwilach. Wasza obecność na tym ślubie oznacza dla nas wszystko. Jesteśmy ogromnie wdzięczni za to, że daliście nam możliwość spełnienia naszej miłości i że jesteście tutaj, aby świętować z nami ten wyjątkowy dzień.

Pragniemy złożyć Wam najgłębsze podziękowania za wszystko, co zrobiliście dla nas. Nie ma słów, które mogłyby wyrazić naszą wdzięczność w pełni, ale chcemy, abyście wiedzieli, że jesteście dla nas niezastąpieni i bezgranicznie kochani.

Niech ten dzień będzie wyrazem naszej wdzięczności, miłości i szacunku wobec Was. Kochamy Was nade wszystko i cieszymy się, że możemy z Wami dzielić ten magiczny moment.

Dziękujemy!

Dobry tekst powinien być kierowany do wszystkich rodziców, niestosownym jest wyróżnianie jednego z nich. Można oczywiście podkreślić specjalne zasługi taty lub mamy, ale warto tak przygotować całą przemowę, by każdy z rodziców poczuł się szczególnie. Podziękowania dla rodziców to bardzo emocjonujący moment, a zatem warto przemowę doprawić szczyptą dobrego humoru, jakimś zabawnym podsumowaniem. Śmiech pozwoli rozładować nagromadzone emocje i sprawi, że dla Waszych rodziców te podziękowania będą niezapomnianym i miłym doświadczeniem.

Pomysły na oryginalne podziękowania dla rodziców

Pomysły na podziękowania dla rodziców to nie tylko specjalna przemowa. Zobaczcie co jeszcze możecie przygotować dla swoich rodziców:

Specjalny wiersz

Jeśli macie zacięcie poetyckie, możecie ułożyć specjalny wiersz. Nie musi być długi, wystarczy że będzie Wasz- unikalny i niepowtarzalny. Możecie również posłużyć się tekstem innego wiersza, zmieniając jego słowa tak, by pasowały do sytuacji. Wydrukujcie wiersz w formie ozdobnego listu, będzie piękną pamiątką.

Piosenka

W ramach podziękowań możecie również zaśpiewać swym rodzicom piosenkę. Najlepiej posłużyć się tutaj wersją karaoke jakiegoś doskonale znanego hitu, wymyślając do niej swój własny tekst. Jeśli np. Panna Młoda potrafi pięknie śpiewać a Panu Młodemu słoń na ucho nadepnął, może on po prostu asystować swojej żonie lub ubarwić jej występ specjalnymi chórkami 🙂

Możecie także zamówić rodzicom dedykację w postaci ich ulubionej, polskiej piosenki.

Film

Film dla rodziców to kolejny pomysł na podziękowanie. Jeśli wybraliście już filmowca na swój ślub, zapytajcie go o możliwość realizacji krótkiego filmu z Waszym udziałem, w którym podziękujecie swoim rodzicom. Możecie również spróbować zrobić taki film sami, wykorzystując smarftona i jakąś aplikację do montażu. Pomysłów na filmy z podziękowaniami może być całe mnóstwo. Mogą to być kreatywne produkcje z przemyślanym scenariuszem, może to być również prosty film na którym po prostu powiecie kilka ciepłych słów.

Decydując się na film warto sprawdzić, czy lokal w którym odbędzie się Wasze przyjęcie weselne ma możliwość odtworzenia go na jakimś specjalnym ekranie. Jeśli nie ma, musicie sami zadbać o kwestie techniczne. Przyda się specjalny rzutnik i tło na którym wyświetlicie swoją produkcję 🙂

wzruszona panna młoda

Pomysły na oryginalny prezent dla rodziców

Podziękowania dla rodziców to również upominki jakimi chcecie obdarować swoich bliskich. Najczęściej są to specjalne kosze zawierające alkohol i słodycze. To jednak nie koniec pomysłów na prezenty. Zobaczcie co jeszcze oryginalnego możecie przygotować na te szczególne chwile:

Fotoalbum w formie kroniki

W porozumieniu ze swoim fotografem przygotujcie profesjonalny fotoalbum – księgę którą wręczycie swoim rodzicom. Najlepiej niech zawiera Wasze zdjęcia zarówno z okresu dzieciństwa, dorastania, jak również narzeczeństwa. Fotoalbum pozwoli zachować chronologię i będzie znakomitym prezentem dla rodziców.

Fotoobraz

Fotoobraz to kolejny pomysł na oryginalny prezent dla rodziców. Jest wiele technik w których możecie go wykonać. Wydruk na płótnie i krośnie, płaskorzeźba, obraz wypalany w drewnie, wydruk fotograficzny w pięknej ramce- to tylko niektóre z pomysłów. Fotoobraz jest świetnym prezentem którym Wasi rodzice z pewnością chętnie udekorują swój dom.

Co powinno znaleźć się na takim fotoobrazie? Najlepiej by było to Wasze wspólne zdjęcie. Bardzo często do takich celów wykorzystywane są zdjęcia z sesji narzeczeńskich.

podziękowania dla rodziców

Vouchery na sesję zdjeciową

Kiedy ostatnio Wasi rodzice byli razem u fotografa? Zakładam, że w dniu swojego ślubu. Od tego czasu już parę lat minęło. Voucher na sesję zdjęciową to kolejny, świetny pomysł na prezent dla rodziców. Porozmawiajcie ze swoim fotografem ślubnym na temat możliwości realizacji takich sesji w formie voucherów. Zdjęcia mogą być wykonane w Waszym przydomowym ogrodzie, lub podczas romantycznej randki w jakimś ciekawym miejscu. Jestem przekonany, że rodzice będą zachwyceni 🙂

Pomysły na inne prezenty

Poza prezentami z gatunku foto pomysłów na upominek dla rodziców może być całe mnóstwo. Mogą to być ozdobne kwiaty, las w słoju, a nawet… drzewo w donicy, które rodzice posadzą obok domu. Możecie również pomyśleć o jakichś spersonalizowanych gadżetach, wykonaniu specjalnych koszulek z Waszymi zdjęciami, narzędziach z dedykacjami (zarówno tych kuchennych jak i czymś do majsterkowania), specjalnych alkoholach, grawerowanej biżuterii itd. Możecie również pomyśleć o wykupieniu dla swoich rodziców romantycznej kolacji w rocznicę ślubu, a nawet wycieczki w jakieś ciekawe miejsce.

Prezenty dla rodziców nie są obowiązkowe, jednak dzięki nim podkreślicie swoją wdzięczność za trud wychowania czy choćby pomoc w przygotowaniu ślubu i wesela.

Piosenka na podziękowanie dla rodziców

Po przemowach, filmach i prezentach jest jeszcze tradycyjnie wspólny taniec. Na polskich weselach w ramach piosenki dla rodziców najczęściej wybierane są „Cudownych rodziców mam”, „Kochani moi rodzice” czy „Dziękuję Ci mamo, dziękuję Ci tato”. Tymczasem jest wiele innych piosenek które możecie zadedykować swoim rodzicom, zapraszając ich do wspólnego tańca. Przygotowałem dla Was listę 10 nieco mniej oczywistych, ale pięknych utworów na taką dedykację. Oto one:

Sister Sledge – „We are the family”

Jeremy Zucker & Chelsea Cutler – „Parent song”

Jax – „Like My Father”

Leonard Cohen – „Halleluyah”

Anna Jantar – „Radość najpiękniejszych lat”

Céline Dion – „Because You Loved Me”

The Band Perry – „Mother Like Mine”

Andrzej Frajndt – „Ze starej płyty”

Anna Clendening – „To My Parents”

Lady Pank – „Rodzice”

podziękowania dla rodziców podczas przyjęcia weselnego

Podziękowania dla rodziców chrzestnych i dziadków

Przy okazji podziękowań dla rodziców Para Młoda często chce wyróżnić swoich rodziców chrzestnych czy obecnych na weselu dziadków. W obu przypadkach możecie wręczyć kwiaty lub drobne upominki z dedykacją. Warto również pamiętać, by podziękowania dla dziadków nie odbywały się o zbyt późnej porze, a na zdjęciach ślubnych ten moment był pełen radości i uśmiechu. Fotografie z tak szczególnych chwil możecie później wręczyć dziadkom i chrzestnym w formie małej niespodzianki. Z pewnością bardzo się ucieszą.

Podziękowania dla rodziców to piękny gest skierowany w stronę najbliższych Wam osób. Mając na uwadze jak wiele miłości, sił i czasu oddali Wam, byście mogli być tymi osobami którymi jesteście, zadbajcie o piękne podziękowania.