przygotowania do ślubu

Przygotowania do ślubu – dlaczego nie warto z nich rezygnować?

Reportaż fotograficzny z dnia ślubu składa się z trzech etapów. Pierwszym z nich są przygotowania do ślubu- czyli wszystko to, co dzieje się zanim Para Młoda wyjedzie do miejsca ceremonii. Etap drugi ma miejsce w kościele, Urzędzie Stanu Cywilnego lub plenerze, gdzie odbywa się ceremonia ślubna. Etap trzeci to oczywiście przyjęcie weselne. Do tych trzech filarów ślubnego reportażu dochodzą jeszcze sesja narzeczeńska i sesja ślubna, ale z uwagi na fakt, iż odbywają się one najczęściej w inne dni, powrócę do nich w nieco innym opracowaniu.

Dziś chciałbym poświecić trochę miejsca przygotowaniom. Czasem zdarza się bowiem, że przyszli Nowożeńcy nie do końca widzą sens uwieczniania tego, co dzieje się przed samym ślubem. Najczęściej wynika to z niezrozumienia tego, co tak naprawdę wnoszą do reportażu ślubnego zdjęcia z przygotowań. A wnoszą naprawdę dużo, o czym przeczytacie poniżej.

Przygotowania do ślubu – wprowadzenie

Muszę zacząć od krótkiej definicji reportażu. W dużym uogólnieniu, jest to przedstawienie wydarzeń w uporządkowany sposób. W przypadku fotoreportażu robi się to za pomocą zdjęć, układających się w pewną całość. Tak właśnie, etap po etapie powstaje Wasza historia. Przygotowania do ślubu na zdjęciach to nie jest ani jakaś chwilowa moda, ani dziwna fanaberia pana z aparatem. To klasyczne wprowadzenie w historię, której kulminacyjnym momentem jest Wasza przysięga małżeńska.

Można wyjaśnić to w jeszcze bardziej obrazowy sposób. Myślę, że większość z Was ogląda filmy lub czyta książki. Wiecie więc doskonale, że w dobrych historiach liczą się nie tylko główni bohaterowie, ale też miejsca, wydarzenia w których biorą udział, emocje które im towarzyszą. Tak samo ważne są postacie drugo i trzecioplanowe, każdy moment i detal. Podobnie jest w fotografii ślubnej. Wszystko może mieć znaczenie, o ile fotograf ślubny jest kreatywny i potrafi pokazać pozornie zwyczajne chwile w niezwykły sposób. Dzięki takiemu podejściu Młoda Para ma szansę otrzymać kompletny, wciągający i łapiący za serce materiał zdjęciowy. Jego sercem są przygotowania do ślubu, ceremonia i przyjęcie weselne.

Oczywiście, im więcej się dzieje, tym opowiadana historia jest ciekawsza. Każdy, nawet najmniejszy epizod stanowi jej część, dzięki czemu zdjęcia z dnia ślubu wyglądają później jak klatki filmowe. Właśnie po to fotografujemy przygotowania do ślubu- by opowiedzieć zdjęciami cały dzień, a nie tylko jego wycinek.

Detale ślubne

Przygotowania do ślubu to okazja do sfotografowania tego, co fantastycznie urozmaica reportaż ślubny. Mam na myśli wszelkie detale związane z Waszym świętem. Elementy garderoby (a może raczej elementy Waszego ślubnego stylu), takie jak piękna suknia ślubna, imponujący welon, wianek ze świeżych kwiatów, gustowny toczek, buty do ślubu, zmysłowa podwiązka, elegancka biżuteria, mody garnitur Pana Młodego, oryginalne spinki, krawat czy stylowy pasek, mogą powiększyć Wasz reportaż o piękne, nietuzinkowe ujęcia. Do tego obowiązkowo należy dodać fotografie obrączek i bukietu Panny Młodej. Warto również sfotografować wszelkiego rodzaju elementy dekoracyjne, jak winietki, personalizowane naklejki, wieszaki, dekoracje kwiatowe i świetlne…

Jeśli jest taka możliwość, jako fotograf ślubny odwiedzam również miejsce w którym odbędzie się przyjęcie weselne, by sfotografować charakterystyczne elementy wystroju sali. Zanim wypełnią ją goście, warto uchwycić szczegóły, dzięki którym przyjęcie ślubne nabiera Waszego, indywidualnego charakteru. Te wszystkie zdjęcia świetnie budują nastrój, nad przygotowaniem którego spędziliście zapewne niemało czasu.

Ślubna fryzura

Ten etap przygotowań rozpoczyna się najczęściej od wizyty w salonie fryzjerskim i zwykle jest związany z przygotowaniami Panny Młodej (choć zdarza mi się również fotografować Panów Młodych). Z uwagi na wczesną porę i brak makijażu, niektóre kobiety obawiają się, że wyjdą na zdjęciach niekorzystnie. Tymczasem w salonie fryzjerskim fotograf ślubny skupia się przede wszystkim na tworzeniu Waszej ślubnej fryzury. Ważne jest miejsce, klimat tam panujący, nawet w trakcie swobodnej rozmowy Panny Młodej z fryzjerem/ ką czasem udaje mi się uchwycić fajne, warte zapamiętania momenty. Oczywiście, z tak wczesnego etapu przygotowań dobry fotograf powinien wyłuskać to, co najlepsze.

Ślubny makijaż

O ile nad zdjęciami z przygotowań w salonie fryzur można się jeszcze zastanawiać, o tyle fotografowanie powstawania ślubnego make-up’u w fotoreportażu ślubnym jest moim zdaniem dość istotne. Zakładam, że bez względu na to, czy na co dzień malujecie się mocno, średnio, słabo lub wcale, to w dniu ślubu w kwestii makijażu pozwolicie sobie na odrobinę szaleństwa ? Na pewno warto zadbać o profesjonalny make-up, który wytrzyma w dobrym stanie przez cały dzień. Powracając jednak do samych zdjęć, dla fotografa ślubnego jest to właściwie jedyna okazja, by sfotografować makijaż z bliska, w całej okazałości, w dobrym świetle. Później już raczej trudno być na tyle blisko Panny Młodej, by fotografią oddać w pełni wszystkie walory stworzonego na Waszych twarzach dzieła sztuki ?

Suknia ślubna Panny Młodej, garnitur Pana Młodego…

Przygotowania do ślubu mają swój kulminacyjny moment. Ubieranie sukni ślubnej, garnituru, czy ostatnie poprawki, to kluczowe momenty całych przygotowań. W tej jednej chwili zmieniacie się, zakładając swoje odświętne stroje. Nie ma już czasu na stres, więc zwykle twarze w tych chwilach stają się bardziej pogodne i uśmiechnięte.

Fajnie, jeśli ktoś Wam w tym momencie towarzyszy. Ktoś, kto poda spinkę do mankietu, czy pomoże ładnie rozłożyć welon. Często obecność drugiej osoby w trakcie ubierania i poprawek sprawia, że Pani Młoda czy Pan Młody są bardziej wyluzowani. To zaś zdecydowanie sprzyja dobrym zdjęciom.

Błogosławieństwo rodziców

Przygotowania obejmują również błogosławieństwo rodziców przed wyjazdem na ceremonię. To bardzo emocjonalny moment. Zarówno dla Was, jak i Waszych bliskich. Łzy wzruszenia, czułe gesty i spojrzenia, wszystko to pięknie wygląda w kadrach.

Jeśli przeczuwacie, że Wasi rodzice w tym szczególnym momencie mogą być nadmiernie skrępowani obecnością fotografa, pomóżcie im przez to przejść. Wytłumaczcie, że dla Was są to ważne chwile i chcielibyście je zachować. Poza tym jeśli zechcecie, to nikt inny oprócz Was nie zobaczy tych zdjęć. Zwykle to wystarczy, by rodzice poczuli się pewniej. Wówczas przygotowania do ślubu nikogo nie będą stresować, a pamiątkowe zdjęcia zostaną z Wami już na zawsze.

Pamiątkowe ujęcia grupowe

Zanim wyjedziemy na ceremonię, zwykle jest kilka chwil na wspólne fotografie z rodzicami, świadkami, rodzeństwem. Przygotowania do ślubu to dobry moment na takie zdjęcia, ponieważ wszyscy wyglądają doskonale. Zdjęcia grupowe większość Par traktuje z dużym sentymentem. Faktycznie, są one świetną pamiątką i często wykorzystujecie je później w charakterze dekoracji Waszych domów.

Jak sami już pewnie widzicie, przygotowania do ślubu i towarzyszące im okoliczności sprzyjają wielu świetnym zdjęciom. Właśnie dlatego proponuję je Młodym Parom. Oczywiście, bez przygotowań też da się zbudować dobrą historię. Jeśli jednak zależy Wam na oddaniu w pełni atmosfery dnia ślubu, nie rezygnujcie z nich. Jestem przekonany, że kiedy będziecie później oglądać swoje zdjęcia ślubne, dostrzeżecie w kadrach z przygotowań wiele wartości.

Jeśli nadal wahacie się, czy warto uwiecznić na zdjęciach przygotowania do ślubu, zapraszam do mojej galerii, gdzie znajdziecie wiele pięknych zdjęć z tego etapu reportażu.