sesja ciążowa

Sesja ciążowa – w którym miesiącu najlepiej wybrać się do fotografa?

Sesja ciążowa to szczególnego rodzaju zdjęcia rodzinne upamiętniające oczekiwanie na narodziny dziecka. Zdjęcia ciążowe to nie tylko wyjątkowa pamiątka wzbogacająca każdy album rodzinny. Fotografia ciążowa ma zwykle bardzo unikalny, artystyczny charakter. „Zdjęcia z brzuszkiem” cechują się szczególną estetyką i pięknem, pokazują naturalne emocje i szczęście przyszłych rodziców. Właśnie dlatego są tak bardzo popularne wśród osób oczekujących narodzin dziecka.

Ciąża to niezwykły okres w życiu. Czas w ciągu tych miesięcy płynie szybko a wokół dzieje się tak wiele…W natłoku zdarzeń i emocji często zapominamy o tym, że ten szczególny czas minie i choćby dlatego warto pomyśleć o uwiecznieniu paru chwil. Sesja ciążowa to doskonały sposób na to, by zachować wspomnienia na pięknych zdjęciach…

Zdjęcia w ciąży – jak to się zaczęło

Profesjonalne zdjęcia w ciąży nie są niczym nowym w świecie fotografii. Pierwsze sesje ciążowe wykonywano już dawno temu. Jednak popularność fotografii ciążowej znacząco wzrosła w momencie, kiedy poczytne magazyny lifestyle’owe zaczęły publikować okładki ze zdjęciami ciężarnych celebrytek. Największy szok wywołało wiele lat temu zdjęcie ciężarnej Demi Moore. Później już poszło. Cindy Crawford, Monika Belucci, Drew Barrymore, Claudia Schiffer, Shakira, Britney Spears, Christina Aguilera czy Scarlett Johansson… wszystkie one pokazały swoje krągłości na frontach poczytnych magazynów. Wtedy właśnie zaczął się boom na zdjęcia w ciąży.

Obecnie fotografia ciążowa nikogo już nie szokuje. Zdjęcia na których przyszłe mamy dumnie prezentują swoje krągłe brzuszki wpisały się trwale w naszą kulturę i są formą zatrzymania w czasie jednego z najbardziej niezwykłych okresów w życiu. Każda kobieta spodziewająca się narodzin dziecka chętnie uwiecznia swój błogosławiony stan na profesjonalnych zdjęciach. Kadry z tak niezwykłych chwil są piękną pamiątką dla całe rodziny. Zatrzymują cudowny czas, do którego każda mama mimo wielu trudności związanych z tymi miesiącami wraca po latach z ogromnym sentymentem.

Czy warto mieć profesjonalną sesję ciążową?

Czy warto zamówić profesjonalną sesję ciążową? Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, jak same podchodzicie do pamiątek rodzinnych. Czy stare, pożółkłe już zdjęcia rodziców i dziadków w albumach rodzinnych mają dla Was znaczenie? Czy są cenne i wartościowe? Jeśli tak, to koniecznie zastanówcie się nad zamówieniem takiej sesji u profesjonalnego fotografa. W życiu jest kilka momentów szczególnie wartych zatrzymania. Okres ciąży jest bez dwóch zdań jednym z nich.

A dlaczego powinna to być sesja profesjonalna? Choćby dlatego, że fotograf specjalizujący się w sesjach ciążowych wie doskonale, jak zorganizować taką sesję i podkreślić na tych zdjęciach wszystko co najpiękniejsze. Doświadczenie, wyczucie, profesjonalny sprzęt, wszystko to pomoże w uzyskaniu efektów nieporównywalnych ze zdjęciami z telefonu.

Poniżej opowiem Wam o tym, jak wygląda sesja ciążowa, na co zwrócić uwagę planując zdjęcia ciążowe i jak sprawić, by były one niezwykłe. Zacznijmy od najczęściej zadawanego pytania, a mianowicie…

W którym miesiącu zaplanować sesję ciążową?

Który miesiąc ciąży jest najlepszy na sesję? Czym właściwie różnią się poszczególne miesiące z punktu widzenia fotografa i przyszłej mamy? Dlaczego tak ważne jest ustalenie terminu który będzie odpowiedni dla obu stron? Nie bez powodu te pytania w rozmowach z klientami przewijają się praktycznie cały czas. Każdy fotograf ma do tej kwestii własne, indywidualne podejście. Zdaniem większości taka klasyczna sesja ciążowa najlepiej „sprawdza się” na przełomie 8/9 miesiąca, kiedy brzuszek jest już pięknie zaokrąglony a przyszła mama wygląda zjawiskowo i kwitnąco.

sesja ciążowa

Ale ale… Właściwie nie ma żadnych przeciwwskazań by piękna sesja ciążowa odbyła się w 5 czy 6 miesiącu. Nawet jeśli brzuszek nie jest jeszcze tak bardzo widoczny, to artystyczna fotografia ciążowa może wiele dopowiedzieć, być bardzo subtelna i kreatywna w swej formie. A przez to jeszcze piękniejsza! Wasze zdjęcia z sesji ciążowej wcale nie muszą wyglądać tak, jak większość zdjęć które znacie z Internetu. Możemy pobawić się detalami, skupić na bardziej emocjonalnym wymiarze zdjęć etc. Ponadto sesja ciążowa w drugim trymestrze ma jeszcze jeden olbrzymi atut. A mianowicie:

Dobre samopoczucie – przepis na udane zdjęcia ciążowe

Dobre samopoczucie to moim zdaniem najważniejsze kryterium do tego, by sesja ciążowa była piękna i w pełni udana. Dotyczy to zarówno samego wyglądu, jak również sfery psychicznej. Wiadomo że okres ciąży wiąże się z wieloma burzliwymi zmianami gospodarki hormonalnej i dla kobiety spodziewającej się dziecka nie każdy dzień może być odpowiedni na taką sesję. Zwykle więc polecam przyszłym mamom, by same zdecydowały kiedy będą miały odpowiednie samopoczucie na to, by pozować do zdjęć.

Każda kobieta decydująca się na sesję ciążową marzy o tym by pięknie wyglądać na zdjęciach. Sesja ciążowa może być więc zaplanowana z wyprzedzeniem a kwestie konkretnego terminu możemy ustalić nawet z dnia na dzień. Jeśli planujecie sesję z brzuszkiem pamiętajcie, że nic tak pięknie nie dopełni tych zdjęć jak widok uśmiechniętej, szczęśliwej mamy.

Gdzie zrobić sesję ciążową?

Słów kilka o tym, gdzie zrobić sesję ciążową. Wybór miejsca to tak naprawdę kwestia indywidualna. Możliwości jest kilka i wybór każdej z nich wiąże się z uzyskaniem nieco innych efektów. Miejsce na sesję ciążową powinno być wybrane w zależności od tego, jakich zdjęć oczekujemy. Bywa również tak, że o wyborze miejsca decydują względy obiektywne. By lepiej wyjaśnić różnice, poniżej opisałem trzy sytuacje z którymi miałem do czynienia jako fotograf.

Sesja ciążowa w domu

Sesja ciążowa w domu to jeden z ciekawszych pomysłów na zdjęcia ciążowe. Ma swoje niewątpliwe atuty, jak wygoda, intymna atmosfera i mniejszy stres podczas fotografowania.

Sesja ciążowa w domu Beaty i Piotra odbyła się z kilku powodów. Początkowo planowaliśmy sesję w plenerze, miał być park i „coś ładnego nad wodą” ale ostatecznie zostałem poproszony o to, by sesja zdjęciowa odbyła się w ich domu. Przede wszystkim Beata od kilku tygodni niezbyt dobrze się czuła i lekarze sugerowali, by możliwie dużo odpoczywała. Dodatkowo już po zakończonej sesji Beata przyznała mi, że trochę stresowała się samym pozowaniem do zdjęć w miejscu publicznym, więc sesja ciążowa w domu okazała się dla niej super alternatywą.

Większość zdjęć wykonaliśmy w sypialni, wykorzystując duże łóżko i światło naturalne padające z okna. W międzyczasie udało się wykonać kilka zdjęć z córeczką i mężem, one również okazały się bardzo cenną pamiątką z tej sesji. Kolejną zrobimy już niebawem, oczywiście w czteroosobowym składzie 🙂

Sesja ciążowa w plenerze

Sesja ciążowa w plenerze to najbardziej popularny rodzaj sesji z brzuszkiem. Zdjęcia najczęściej wykonuję w jakimś pięknym parku, usłanej kwiatami łące, nad wodą lub klimatycznym leśnym zagajniku. Zdjęcia w plenerze mają ten walor, że pozwalają korzystać z atutów pór roku, rozkwitającej wiosny, ciepłego lata czy złotej polskiej jesieni.

Ania i Bartek nie mieli pomysłu na sesję ciążową. Podobały im się jednak zdjęcia które widzieli w Internecie. Najbardziej te wykonywane w zielonej scenerii. Zaproponowałem sesję w jednym z krakowskich parków, gdzie mogliśmy wykorzystać żywe, majowe kolory trawy, drzew i kwitnących żywopłotów. Specjalnie dla Ani Bartek postarał się o ciążową sukienkę w jej ulubionym morskim kolorze. Efektem sesji są zdjęcia na których pozują razem. Udało się również wykonać kilka pięknych zdjęć samej Ani.

Sesja ciążowa w studio

Sesja ciążowa w studio fotograficznym to opcja wybierana najczęściej w sytuacjach, gdy pogoda nie sprzyja zdjęciom w plenerze a zdjęcia w domu są z jakichś względów niemożliwe. Sesja w studio to ciekawa propozycja, ponieważ możemy wykonać zdjęcia z perfekcyjnym oświetleniem studyjnym. A światło jak wiadomo, jest w fotografii kluczem do pięknych kadrów.

Z Martyną i Tomkiem spotkaliśmy się na sesji w studio ponieważ był styczeń a termin porodu Martyna miała wyznaczony na początek lutego. Nie było więc na co czekać. W domu Martyny i Tomka trwały intensywne przygotowania do pojawienia się nowego członka rodziny i remont uniemożliwiał wykonanie tam zdjęć. Właśnie dlatego sesja ciążowa odbyła się w studio. Wykonaliśmy zdjęcia na jednolitym tle, wykorzystując profesjonalne oświetlenie studyjne. Miękkie, modelujące światło sprawiło, że zdjęcia wyszły wręcz perfekcyjnie a intymna atmosfera czterech ścian sprawiła, że pozowanie było dużo łatwiejsze.

Sesja ciążowa – pomysły

Szukając ciekawych pomysłów na sesję ciążową można inspirować się zdjęciami publikowanymi na różnego rodzaju portalach i blogach parentingowych. Tego typu publikacje mogą dostarczyć nam wielu pomysłów na to jak się ubrać, jak wykorzystać różnego rodzaju dodatki, gdzie zrobić zdjęcia lub też w jakim klimacie mogą być one utrzymane.

Jednak nawet najlepsze pomysły na sesję nie powinny przesłaniać nam istoty tego, czym jest fotografia ciążowa. Ten typ fotografii ma szczególnie emocjonalny i intymny charakter. Sesja ciążowa powinna być więc przede wszystkim „skrojona” pod osoby dla których jest wykonywana. Właśnie dlatego jako fotograf na sesję ciążową uważam, że w planowaniu takich sesji warto kierować się przede wszystkim własnymi odczuciami i intuicją. Rolą fotografa jest zebrać i uformować pomysły w spójną, przemyślaną wizję, a następnie uwiecznić całość na pięknych zdjęciach które zwłaszcza dla przyszłych rodziców będą szczególnie cenną pamiątką.

Akcesoria na sesję ciążową – pomysły

Akcesoria na sesję ciążową nie są niezbędne, ale dzięki nim zdjęcia ciążowe nabierają jeszcze bardziej indywidualnego charakteru. Oto przykładowe rzeczy które warto zabrać ze sobą na tego typu sesję:

Popularnym pomysłem na sesję ciążową są różnego rodzaju elementy garderoby które przygotowaliśmy na pojawienie się nowego członka rodziny. Małe buciki, czapeczki, rękawiczki czy body mogą świetnie uzupełnić niektóre kadry.

Jeśli zaplanowaliśmy już imię dla mającego się narodzić dziecka, można pomyśleć o wykorzystaniu elementów z których ułożymy je na jednym ze zdjęć. Nadadzą się do tego wszelkie klocki z literami, scrabble, magnesy, różnego rodzaju patyczki czy kolorowe sznurki. Pięknie można również wykorzystać w tym celu wszelakie akcesoria papiernicze. Specjalnie na sesję można przygotować także specjalną, grawerowaną lub wypalaną tabliczkę. W sprzedaży dostępne są także specjalne szarfy z napisami „Przyszła mama Oli” a także rekwizyty w kolorystyce zdradzającej płeć mającego się wkrótce narodzić dziecka.

Pięknymi dodatkami do sesji ciążowej mogą być różnego rodzaju dekoracje –zawieszki, balony z helem czy ozdobne wstęgi którymi można przepasać brzuszek przyszłej mamy. Można również pomyśleć o ulubionych kwiatach, które zawsze tego typu zdjęciom dodają smaku i wyrafinowania.

Bardzo częstym gadżetem pojawiającym się na zdjęciach ciążowych jest zdjęcie USG maluszka, czy pozytywny test ciążowy który z pewnością zostawiliście sobie na pamiątkę ?

Sesja ciążowa pozwala również poszaleć z bardziej kreatywnymi dodatkami. Jeśli zabierzecie ze sobą farby do body paintingu to z pewnością wykorzystamy je chociażby do namalowania pięknego uśmiechu na krągłym brzuszku. Oczywiście, przy tej okazji pomalujemy również brzuszek przyszłego taty ?

Teraz czas na kolejną kwestię, czyli przygotowania.

Jak się przygotować do sesji ciążowej?

Jak przygotować się do sesji ciążowej? Zwykle polecam wykonanie dobrego makijażu, który podkreśli urodę przyszłej mamy. Makijaż na sesję ciążową powinien być nieco mocniejszy, ponieważ na zdjęciach nie jest on z reguły tak bardzo widoczny. Fryzura na sesję ciążową również może być niecodzienna. Warto eksperymentować, szukać czegoś nowego i zachwycającego. Inspiracji w Internecie jest cała masa.

Ubiór na sesję ciążową to również ważna sprawa. Polecam dobrać styl i kolorystykę do konwencji zdjęć. Jeśli sesja ciążowa odbędzie się np. w parku, warto ubrać coś w odmiennej od zieleni kolorystyce. Jeśli będą to zdjęcia z partnerem, proponuję pomyśleć o strojach które stylowo i kolorystycznie będą się wzajemnie dopełniać.

Jak się ubrać na sesję?

W ciągu ostatnich lat odzież ciążowa przeszła swoistą rewolucję i dziś podobnie jak inne rodzaje odzieży podlega ona coraz to nowym modom i trendom. Ubiór na sesję ciążową powinien być przede wszystkim lekki i wygodny. Nie powinien krępować ruchów i najlepiej, by ładnie podkreślał krągły brzuszek. Bez względu na to czy będzie to lekka sukienka czy bardziej okazała suknia, subtelna kobieca bielizna, przylegające legginsy czy strój w casual’owym stylu, powinien on podkreślać styl i urodę przyszłej mamy.

sesja ciążowa

Sukienki do sesji ciążowej

Jednym z pomysłów na piękne zdjęcia ciążowe jest zakup specjalnej sukienki ciążowej. Tego typu sukienki nie tylko subtelnie podkreślają ciążowe kształty, ale dzięki swej formie sprawiają, że przyszła mama wygląda w nich niezwykle pięknie. Fasonów dostępnych na rynku jest całe mnóstwo. Mogą to być zarówno sukienki na co dzień, sportowe, praktyczne tuniki czy klasyczny oversize, jak również eleganckie suknie wieczorowe. Jeśli nie chcecie kupować sukienki lub sukni wyłącznie na sesję, w samym tylko Krakowie jest kilka wypożyczalni w których można zaopatrzyć się w garderobę na sesję.

Coraz bardziej popularnym strojem na sesje ciążowe są eleganckie suknie z pięknymi trenami. Dzięki takiej modnej sukni podkreślającej krągłości i dekolt modelki zdjęcia ciążowe będą mieć wytworny charakter. Duży wybór sukni ciążowych, począwszy od gładkich, zwiewnych kreacji po ozdobne, koronkowe suknie w stylu vintage, w różnych rozmiarach i kolorystyce można znaleźć w serwisach Allegro czy OLX.

Indywidualna sesja ciążowa

Indywidualna sesja ciążowa to zdjęcia przyszłej mamy utrzymane często w konwencji artystycznych portretów. Indywidualna sesja pozwala na skupienie na jednej osobie, podkreślenie atutów urody czy prawdziwych emocji. Indywidualne sesje ciążowe mają tę zaletę, że pozwalają kobiecie w pełni skupić się na sobie, co korzystnie wpływa na estetyczny charakter zdjęć. Jeśli Twój mąż lub partner nie chce brać udziału w sesji a bycie fotografowanym stresuje go lub peszy, zdecyduj się na sesję indywidualną.

Sesja ciążowa z partnerem

Sesja ciążowa z partnerem to zdjęcia na których można pokazać jak wspólnie przeżywacie ten szczególny moment w Waszym życiu. Wspólna radość i szczęście to świetny pomysł na to, by zdjęcia ciążowe wyglądały cudownie. Sesja ciążowa z mężem czy chłopakiem daje kobiecie poczucie bezpieczeństwa. Kiedy Wasze dziecko dorośnie, z pewnością zachwyci się zdjęciami na których zobaczy swych rodziców przepełnionych szczęściem. Sesja z udziałem dwóch osób pozwala też na realizację pomysłów które ciężko byłoby zrealizować podczas sesji indywidualnej.

Cena sesji ciążowej

Koszt związany z organizacją sesji ciążowej ustalany jest indywidualnie, w zależności od pomysłów, miejsca jak również Waszych oczekiwań co do efektu końcowego. Sesja ciążowa może być prosta i nieskomplikowana. Możemy również zaplanować dodatkowe elementy dzięki którym Wasze zdjęcia ciążowe będą mieć unikalny charakter. Skontaktujcie się ze mną i zapytajcie o szczegóły. Nie zapomnijcie też wspomnieć o swoich pomysłach i oczekiwaniach. Wszystkie te informacje pomogą mi w przygotowaniu indywidualnej oferty dostosowanej do Was.

Sesja ciążowa w Krakowie i Małopolsce

Sesja ciążowa w moim wykonaniu to zdjęcia realizowane najczęściej w Krakowie i Małopolsce. Jeśli marzą Wam się piękne zdjęcia w ciąży to skontaktujcie się ze mną nieco wcześniej, byśmy mogli wszystko starannie zaplanować.

Sesja ciążowa to piękna pamiątka zarówno dla Was jak również dla Waszego dziecka. Jestem przekonany, że nie raz wrócicie do nich z sentymentem.