pomysły na sesję ślubną

Sesja ślubna – pomysły

Pomysły na sesję ślubną mogą być bardzo różne. Od klasycznych fotografii ślubnych po zdjęcia plenerowe w kreatywnych sceneriach. Od pojedynczych ujęć po konceptualne sesje z konkretnym motywem przewodnim. Jeśli szukacie inspiracji na piękny plener to koniecznie przeczytajcie ten post. Dowiecie się z niego wielu ciekawych rzeczy związanych z przygotowaniem do sesji. Poznacie również kilkanaście konkretnych propozycji na plener ślubny Waszych marzeń. Zapraszam do lektury!

Dlaczego warto zdecydować się na sesję ślubną?

A dlaczego nie? Sesja ślubna ma dla większości Nowożeńców dużą wartość sentymentalną. Jest też jedną z niewielu, jeśli nie jedyną w życiu okazją, by dzięki zdjęciom zachować dla potomnych te cudowne chwile i wszystko co w nich najcenniejsze. Waszą miłość i szczęście płynące z bycia razem. To wystarczająca ilość argumentów za tym, by zdecydować się na sesję ślubną.

Do argumentów ZA decyzją o sesji ślubnej dodam jeszcze opinie wielu Par, które miałem przyjemność fotografować na takiej sesji. Nie jestem w stanie policzyć ile razy słyszałem, że decyzja o sesji była strzałem w dziesiątkę. Że warto mieć takie zdjęcia. Po prostu.

sesja ślubna

Sesja ślubna – piękne i niepowtarzalne zdjęcia

Sesja ślubna to propozycja dla Nowożeńców które chcą zachować więcej pięknych wspomnień w formie niezwykłych zdjęć. Wiele Par Młodych jest zaskoczonych efektami jakie udaje się uzyskać na zdjęciach z sesji ślubnej. Często słyszę „to naprawdę my?” lub „nie sądziliśmy, że tak pięknie będziemy wyglądać”… Jestem przekonany, że Wasza sesja może być taka sama – zaskakująco piękna i niepowtarzalna.

Powodem dla którego sesja ślubna cieszy się niesłabnącą popularnością jest jej często niepowtarzalny charakter. Unikalne zdjęcia Panny Młodej i Pana Młodego wykonane w pięknych, najczęściej outdoor’owych sceneriach, pełne miłości i szczęścia budzą powszechny zachwyt. To właśnie zdjęcia z sesji ślubnych zdobywają najwyższe uznanie w międzynarodowych konkursach fotograficznych i zbierają największą ilość lajków w serwisach społecznościowych. Sesja ślubna to crème de la crème fotografii ślubnej.

Sesja ślubna – dlaczego lepiej zrobić ją po ślubie?

W dniu ślubu zwykle brakuje czasu na profesjonalną sesję zdjęciową. Właśnie dlatego ślubne sesje realizuję często innego dnia, kiedy możemy poświęcić na zdjęcia więcej czasu, wykonać ujęcia w różnych lokalizacjach i o różnych porach dnia. Sesje w górach i nad wodą, outdoor’owe sesje miejskie i zdjęcia na łonie natury, sesje poranne i zdjęcia ślubne wykonywane tuż przed zachodem słońca – to tylko niektóre pomysły na sesję ślubną. Każda sesja ślubna ma inny scenariusz i dzięki temu zawsze powstają niezapomniane zdjęcia.

A poza tym, czy potraficie wymyślić sobie lepszy czas na sesję ślubną niż Wasz miesiąc miodowy?

Potrzebny kreatywny fotograf ślubny!

Sesja ślubna to jednocześnie ta część fotografii ślubnej, w której szczególnie istotną rolę odgrywa kreatywność fotografa, dobre oko, wyrobiony styl, umiejętność spojrzenia na Nowożeńców z zupełnie innej perspektywy, stworzenia pięknych i unikalnych kadrów z wykorzystaniem atutów miejsca i światła. Sesja ślubna to zdjęcia ślubne inne niż kadry z reportażu ślubnego. To miłość utrwalona w niepowtarzalnych, nierzadko artystycznych kadrach fotograficznych. Ciekawe pomysły na sesję ślubną to najlepsze świadectwo kreatywności fotografa.

pomysły na sesję ślubną

Gdzie zrobić sesję ślubną?

Jeśli przekonałem Was do spotkania na sesji ślubnej to kolejną kwestią jaką powinniśmy rozważyć jest wybór miejsca. Jedno jest pewne, Wasza sesja ślubna nie musi być sztampowym powielaniem pomysłów z innych zdjęć. To od Was zależy gdzie wykonamy Wasze zdjęcia i jaki będą miały charakter. Jeśli szukacie pomysłów i inspiracji, koniecznie doczytajcie tę stronę do końca. Znajdziecie tam konkretne pomysły na sesję ślubną. Najpierw jednak odpowiedzcie sobie na kilka prostych pytań:

- Jakiego typu zdjęcia z sesji ślubnych najbardziej Wam się podobają?

- Preferujecie zdjęcia w pięknych, soczystych kolorach czy raczej zgaszone lub czarno- białe kadry?

- Czy klimatyczne i romantyczne zdjęcia są Waszym zdaniem piękniejsze, czy wolelibyście np. wesołą i zwariowaną sesję?

- Wolicie zdjęcia w scenerii miejskiej, czy sesja na łonie natury? A może chcielibyście połączyć jedno z drugim?

- Co powiecie na klasyczną, kilkugodzinną sesję? A może szukacie większych, np. całodniowych wyzwań i zdjęć w różnych lokalizacjach?

Nawet bardzo ogólne odpowiedzi pomogą fotografowi opracować plan sesji zgodnie z Waszym gustem i oczekiwaniami. Dzięki temu będziecie z pewnością jeszcze bardziej zadowoleni z efektu a sesja będzie po prostu bardziej Wasza. Pomysły na sesję ślubną powinny choćby w części odzwierciedlać to jaką parą jesteście. Romantyczną i spokojną? A może zupełnie zwariowaną?

sesja ślubna w chrzanowie

Sesja ślubna – w Polsce czy za granicą?

Zagraniczne sesje ślubne zrobiły się ostatnio niezwykle popularne. Włochy, Francja, Chorwacja to najczęściej kierunki fotograficznych wypraw ślubnych. Zupełnie mnie to nie dziwi, w końcu która Para Młoda nie chciała by mieć sesji ślubnej na pięknej Santorini, czy zdjęć wykonanych w cieniu wieży Eiffla. Organizacja zagranicznej sesji ślubnej wiąże się z opłaceniem przelotu, hotelu i wyżywienia dla trzech osób (Para Młoda + fotograf), a także logistyką całej sesji z uwzględnieniem transportu itd. Jeśli zdecydujecie się na wyjazd, to sesję można rozłożyć na dwa lub nawet trzy dni, odwiedzając więcej ciekawych miejsc.

Zdecydowana większość Par Młodych wybiera jednak sesję ślubną w Polsce. To rozwiązanie jest przede wszystkim dużo bardziej wygodne i nie wymaga wielu dodatkowych zabiegów jak w przypadku sesji zagranicznej. Sama Polska to piękny i nieodkryty kraj w którym mamy dostęp do gór, dostęp do morza, piękne równiny i bogatą kulturę. Nie trzeba jechać na drugi koniec świata by sesja ślubna wyglądała niesamowicie.

Nie wiecie co wybrać? Zaufajcie fotografowi!

Jeśli marzy Wam się piękna sesja, możecie również zdać się na pomysły fotografa. Wiele moich sesji ślubnych z których zdjęcia widzieliście w portfolio powstało w ten właśnie sposób. Czasem jeden mały pomysł powodował lawinę innych pomysłów. Bywało również i tak, że wybieraliśmy miejsce, odpowiednią porę na rozpoczęcie sesji i później improwizowaliśmy, bawiąc się przy tym doskonale. Dla mnie jako fotografa ślubnego bardzo ważne jest to, by sesja przebiegła w luźnej i wesołej atmosferze. Pogodny nastrój odbija się w Waszych twarzach a ja dzięki temu mam szansę wykonać lepsze zdjęcia. Proste, prawda? ?

O tym jak przygotować się do sesji ślubnej pisałem już na blogu wielokrotnie. Dziś zrobię obszerne podsumowanie. A zatem…

sesja ślubna w mogilanach koło krakowa

Sesja ślubna – o czym przede wszystkim warto pamiętać?

Często w sytuacjach gdy sesja ślubna odbywa się kilka dni po ślubie, Pary Młode narzekają na zmęczenie. Bez wątpienia jest to jeden z tych momentów w życiu, w którym wokół Was dzieje się dużo, czasem zbyt dużo. Jeśli jednak zależy Wam na pięknych zdjęciach z sesji, dzień wcześniej wrzućcie na luz i wypocznijcie. Po prostu. Przed sesją warto się dobrze wyspać. Dzięki temu będziecie w lepszych nastrojach a Wasze twarze będą wypoczęte i promieniste. Nawet najlepsze pomysły na sesję ślubną spalą na panewce, jeśli będziecie pozować się w nie najlepszych nastrojach.

Jak przygotować się do sesji ślubnej?

Jak przygotować się do sesji ślubnej? A jak chcielibyście wyglądać na zdjęciach? Świetnie? Dobrze? Tak sobie? Sami odpowiedzcie sobie na to pytanie. Osobiście uważam, że to jeden z tych elementów, którym naprawdę warto poświęcić więcej uwagi. Złudna wiara w magię Photoshopa nie sprawi nagle, że na zdjęciach będziecie mieć dobry nastrój, ładny makijaż, czy nienaganną fryzurę. Fotograf może dokonać pewnych poprawek, ale tyczy się to raczej usuwania drobnych niedoskonałości, zabrudzeń itp. Zarówno dobre samopoczucie, jak i wygląd mają zasadniczy wpływ na sam komfort pozowania. Im lepiej wyglądamy, tym pewniej czujemy się przed obiektywem. A im lepiej się czujemy, tym lepiej wyglądamy na zdjęciach. Sesje ślubne są tego najlepszym przykładem.

Makijaż na sesję

O makijażu na sesję, czyli tzw. makijażu fotograficznym więcej znajdziecie na blogu. Moim zdaniem jest on szczególnie ważny, ponieważ duża część zdjęć z sesji to zbliżenia na twarze Pary Młodej. Na takich zdjęciach warto wyglądać jak najlepiej. Jeśli przygotowujecie się do sesji, wspomnijcie o tym osobie która wykonuje Wasz makijaż. Przede wszystkim jednak, zaufajcie jej. Jeśli po zakończonym makijażu patrzycie w lustro i macie wrażenie, że wizażystka trochę przesadziła, to najprawdopodobniej macie idealny makijaż na sesję ślubną.

makijaż na sesję

Fryzura na sesję

Panny Młode często decydują się na inną fryzurę w dniu sesji, niż w dniu ślubu. Myślę, że jest to ciekawe urozmaicenie dla zdjęć ślubnych. Warto jedynie zastanowić się, czy nowa fryzura będzie dobrze równie dobrze pasować do eleganckiej sukni ślubnej jak ta, którą miałyście na ślubie.

Dodatki na sesję ślubną

O jakich dodatkach na sesje ślubne warto pomyśleć? Najpierw porozmawiajcie z fotografem o samych pomysłach na zdjęcia. Ustalcie wspólnie, w jakim klimacie mają być te fotografie i pod tym kątem przygotujcie ewentualne rekwizyty. Nie są one konieczne, ale czasem wykorzystanie ich może pozytywnie „podkręcić” niektóre zdjęcia. Sesja ślubna daje w tym względzie duże możliwości.

Sesja ślubna bez sukni i garnituru

Przyzwyczailiśmy się, że sesje ślubne prezentują Nowożeńców w ich odświętnych, biało- czarnych strojach. Tymczasem coraz więcej Par decyduje się na sesję w normalnym ubraniu, od eleganckich sukienek i marynarek począwszy, a na luźnych dżinsach i wzorzystych spódnicach skończywszy. Tak naprawdę sesja ślubna nie narzuca żadnego sztywnego dress code’u. Nikt nie każe Wam ubierać się zgodnie z jakimiś wytycznymi a pomysły na sesję ślubną mogą być naprawdę bardzo różne. Zróbcie jak uważacie i jak czujecie. Jeśli chcecie zaszaleć, to kto Wam tego zabroni? To Wasza sesja ślubna!

Najlepsza pogoda na sesję?

Wiele osób uważa, że im piękniejsza pogoda, tym lepsze będą zdjęcia. Nic podobnego. W fotografii najważniejsze jest światło, a w upalne, słoneczne dni jest go po prostu za dużo. Największym problemem jest jednak kąt padania promieni słonecznych. Jeśli słońce jest wysoko na niebie, to pod oczami, nosem i brodą modeli tworzą się brzydkie, ostre cienie. W takich warunkach większość osób ma również tendencję do mrużenia oczu, co również nie wpływa pozytywnie na efekty. Do tego dochodzi jeszcze suknia ślubna, która w bezpośrednim kontakcie z ostrym słońcem staje się na zdjęciach białą, pozbawioną szczegółów plamą. Wystarczy jednak, że na niebie pojawi się kilka chmur, a warunki do fotografowania poprawiają się diametralnie.

Oczywiście, dobra sesja ślubna może się odbyć niemal w każdych warunkach. Jeśli w danej chwili słońce jest zbyt intensywne, szukamy z Parą Młodą bardziej zacienionych miejsc. Kiedy słońca jest relatywnie mało, wybieramy otwarte przestrzenie. Gdy w dniu sesji niebo jest szczelnie pokryte chmurami, zdjęcia w każdej lokalizacji będą miały swój niepowtarzalny klimat. Piękne efekty można osiągnąć tuż przez wschodem lub zachodem słońca (tak zwana złota godzina), kiedy światło jest wyjątkowo miękkie i plastyczne. Zdarzało mi się również wykonywać sesje nocne, gdzie źródłem światła były miejskie latarnie i neony. Jedyną, realną przeszkodą w realizacji sesji może być padający deszcz. Może, choć nie musi, bo i na to są sposoby ?

Miejsca na sesję ślubną

Gdzie zrobić ślubną sesję zdjęciową? To jeden z największych dylematów Par Młodych. Przede wszystkim warto pamiętać, że otoczenie w jakim ma być wykonana sesja ślubna powinno być dobrane tak, by umożliwiało spokojną, bezstresową współpracę. Jeśli wybierzemy się w miejsca, przez które codziennie przelewają się tłumy turystów, musimy liczyć się z tym, że co chwilę ktoś będzie nas zaczepiał, składał gratulacje, robił zdjęcia, czyli po prostu przeszkadzał.

Lepsze efekty można osiągnąć w lokalizacjach nieco odosobnionych, w których możemy się swobodnie komunikować, powtórzyć ujęcie, eksperymentować itd. Jeśli zależy Wam na zdjęciach w jakimś popularnym miejscu, wybierzmy się tam poza godzinami szczytu. Generalnie, opcji jest wiele, o czym za chwilę się przekonacie.

Inspiracje i pomysły na sesję ślubną

Poniżej znajdziecie kilkanaście pomysłów i inspiracji na sesję ślubną. Jestem przekonany, że każda Para Młoda znajdzie coś dla siebie.

Wiosenna sesja ślubna

Wiosenna sesja ślubna to przede wszystkim zdjęcia w miejscach w których natura budzi się do życia. Kwitnące cudownie sady, łąki obsypujące się kolorowymi kwiatami, lasy przyciągające swą bujną roślinnością, w takich miejscach Wasze zdjęcia z sesji będą wyglądać niezwykle. Jako fotograf ślubny bardzo często proponuję wykonanie sesji ślubnej w porze popołudniowej, kiedy światło słoneczne jest sprzymierzeńcem dobrych zdjęć. Polecam przede wszystkim zdjęcia w maju, kiedy wszystko już pięknie rozkwitnie, aczkolwiek marzec i kwiecień też mają swoje atuty. Chociażby mgliste poranki świetnie wyglądają na zdjęciach.

Letnia sesja ślubna

Letnia sesja ślubna to chyba najczęściej wykonywany przeze mnie rodzaj sesji. Najcieplejsze miesiące w roku sprzyjają fotografii ślubnej. Nie musimy specjalnie przejmować się pogodą a dni są długie, dzięki czemu możemy spokojnie popracować. Pomysły na sesję ślubną realizowaną latem to często wypady nad rzeki, jeziora czy zacienione parki, gdzie panują świetne warunki do zdjęć. Z uwagi na wysokie temperatury i położenie słońca letni sesję ślubną rozpoczynamy zwykle nieco później, w godzinach popołudniowych. Możemy jednak pracować do wieczora, więc jest szansa że załapiemy się na jakiś piękny zachód słońca.

Jesienna sesja ślubna

Jesień jest moim zdaniem najpiękniejszą porą roku do zdjęć, w tym także zdjęć ślubnych. Jesienna sesja ślubna wiele zyskuje dzięki miękkiemu, rozproszonemu przez chmury światłu słonecznemu. Ślubne sesje wczesnojesienne to przede wszystkim zdjęcia w pięknych parkach, ogrodach czy obłędnie wyglądających sceneriach górskich. Późną jesienią kiedy pogoda nie jest już najlepsza, sesja ślubna odbywa się często w obiektach zamkniętych, okolicznych willach, zamkach i pałacykach umożliwiających wykonanie sesji ślubnej. Uwielbiam jesienne zdjęcia ślubne i każdego roku nie mogę się doczekać złocisto- czerwonych dywanów pod stopami ?

sesja ślubna kraków fotografia

Zimowa sesja ślubna

Zimowa sesja ślubna jest najtrudniejszą do wykonania sesją. Z uwagi na niskie temperatury musimy pracować w krótkich interwałach czasowych, ogrzewać się regularnie by nie doszło do wyziębienia. Największy problem ma tutaj Panna Młoda, której suknia zawiera odkryte plecy czy ramiona. Jako fotograf staram się jednak nie wydłużać zbytnio czasu sesji zimowej. Największym problemem sesji ślubnych zimą jest… brak śniegu. Kiedy wszystko jest pokryte białym puchem, zdjęcia wyglądają przepięknie!

Tyle o porach roku i atutach sesji sezonowych. A teraz czas na kolejne inspiracje i pomysły na sesję ślubną.

Poranna sesja – miasto jest nasze!

Poranna sesja ślubna to świetne rozwiązanie w przypadku sesji miejskich, odbywających się w tak zatłoczonych miejscach jak Kraków czy Katowice. Wystarczy jednak że wstaniecie trochę wcześniej niż zwykle i całe miasto jest nasze! Niezwykły klimat budzącego się leniwie miasta, piękne światło, nieograniczony dostęp do różnych miejsc bez tłumów za plecami, to podstawowe atuty porannej sesji ślubnej. Zobaczcie jak te atuty wykorzystaliśmy podczas tego pleneru ślubnego w Krakowie.

Nocna sesja – zdjęcia z wyjątkowym klimatem

Nocna sesja ślubna to propozycja dla Par kochających bardziej klimatyczne i nastrojowe zdjęcia. Nocą wszystko wygląda inaczej, a dzięki światłu latarni czy miejskich neonów możemy stworzyć wyjątkowe zdjęcia ślubne. Opustoszałe ulice jeszcze lepiej podkreślają senny, bajkowy nastrój zdjęć. Nocna sesja ślubna trwa kilka godzin a efekty są jedyne w swoim rodzaju. Gorąco polecam!

Sesja ślubna w lesie

Las to świetne miejsce na zdjęcia ślubne. Cisza, spokój i światło rozproszone przez korony drzew tworzą wręcz idealne warunki do fotografowania. Monumentalne drzewa, zaciszne polany, zarośnięte ścieżki, zwalone pnie, leśne ostępy są niezwykle inspirujące. Do tego jeszcze cudowne zapachy, śpiew ptaków, szum drzew, w takich warunkach znacznie łatwiej jest wczuć się w klimat sesji.

pomysły na sesję ślubną

Zdjęcia ślubne w parku

W parku mamy warunki zbliżone do tych w lesie, choć tu trzeba bardziej liczyć się z obecnością innych ludzi. Parki mają jednak tę przewagę nad lasem, że są bardziej uporządkowane i estetyczne. Zawsze też znajdzie się w nich jakaś urokliwa ławeczka czy piękne schody, na której jako Para będziecie się pięknie prezentować. Park jest świetnym pomysłem zwłaszcza na jesienną sesję ślubną. Dobrze jest wybrać taki dzień, gdy drzewa nabrały złotych barw. Wrażenia kolorystyczne z fotografii wykonanych w takich warunkach gwarantowane!

sesja ślubna w parku

Sesja Pary Młodej w sadzie i ogrodzie

Ślubna sesja zdjęciowa w owocowym sadzie to jeszcze jeden pomysł wart rozważenia. Sady najpiękniej wyglądają w momencie kwitnięcia, jednak zdjęcia wśród drzew uginających się od dorodnych owoców również będą prezentować się fantastycznie. Przyda się wtedy jakiś kosz na owoce, no i drabina ?

Sesja ślubna na łące, zdjęcia na pustyni

Zdjęcia ślubne na łące pełnej wonnych, kolorowych kwiatów świetnie wpisują się w konwencję ślubną. Pięknie będzie na polach usłanych mniszkiem pospolitym, lawendą czy makami. Kwitnący na żółto rzepak, biało- różowa gryka, gęste łany zbóż, czy pola kukurydzy również pomogą stworzyć na zdjęciach ślubnych fajny klimat. Właściwie wszędzie tam, gdzie natura dostarcza nam wyjątkowych wrażeń kolorystycznych, zdjęcia wyjdą genialnie. Nawet takie miejsce jak pustynia (na przykład Pustynia Błędowska) świetnie nadaje się do zdjęć ślubnych, choć w nieco bardziej surowym klimacie.

Sesja ślubna nad wodą

Bez względu na to, czy będzie to rzeka czy jezioro, sesja ślubna nad wodą ma swój niepowtarzalny klimat. Polecam zwłaszcza w upalne, letnie dni, kiedy delikatna bryza przyniesie Wam ulgę w trakcie pozowania. Jeśli jest taka możliwość, warto na miejscu wypożyczyć łódkę. Sesje ślubne nad zbiornikami wodnymi mają jeszcze jeden atut. Zwykle jest tam sporo ciekawej roślinności, która bardzo dobrze wygląda w kadrach. Jeśli jesteście odważni i nieco zwariowani, taką sesję możecie zakończyć …w wodzie.

sesja ślubna nad wodą

Plener ślubny nad morzem

Sesja ślubna nad morzem z reguły ogranicza się do pozowania na plaży, aczkolwiek jeśli dobrze wybraliście miejsce, nadmorskie krajobrazy pomogą w osiągnięciu bardziej zróżnicowanych efektów. Nad morzem zwykle mocno wieje, ale nie jest to żaden problem. Wiatr może stać się sprzymierzeńcem w osiągnięciu pięknych efektów (rozwiana suknia będzie wyglądać nieziemsko). Nie trzeba też dodawać, że nigdzie indziej zachód słońca nie będzie wyglądał tak pięknie, jak właśnie nad morzem.

Sesja ślubna w górach

Sesja zdjęciowa w górach wymaga pewnej determinacji, ponieważ zwykle jest to kilkugodzinna wyprawa. Warto więc dobrze się przygotować, mając na względzie wygodne obuwie i minimum rzeczy do dźwigania. Jeśli jednak kochacie góry, to taką sesję zapamiętacie na całe życie. Niezwykłe widoki z całą pewnością nastroją Was pozytywnie i zdjęcia wyjdą genialnie. Dodatkowym plusem górskich sesji ślubnych jest to, że będzie pięknie bez względu na porę roku.

sesja ślubna zagraniczna

Miejska sesja Pary Młodej

W porównaniu do powyższych pomysłów, sesja ślubna w mieście to zupełnie inny klimat. Miasto stwarza nieograniczone wręcz możliwości eksploracji pod kątem fotografii ślubnej. Pracując jako fotograf ślubny Kraków jest doskonałym miejscem do realizacji sesji. Jedynym mankamentem miejskich sesji są… wszechobecni ludzie, więc jeśli decydujemy się na ten typ zdjęć, trzeba przewidzieć więcej czasu na fotografowanie.

plener ślubny pod wawelem kraków

W miarę możliwości warto wykorzystać zarówno klimatyczne, miejskie zaułki (jak choćby często eksploatowany, ale wciąż posiadający olbrzymi potencjał krakowski Kazimierz), jak i efektowną, współczesną zabudowę (nowoczesne wieżowce z pięknymi przeszkleniami, współczesne cuda architektoniczne). Do naszej dyspozycji są efektowne mosty, schody i ulice. Dobre światło znajdziemy w cieniu zabytkowych kamienic. Jeśli starczy wam sił, możecie wdrapać się na taras widokowy na dachu, lub zejść do podziemi i spędzić kilka chwil w jakiejś romantycznej kafejce. Miasto świetnie sprawdza się również przy sesjach nocnych.

Zdjęcia ślubne w kinie, na zamku itp.

Przygaszony klimat sali kinowej,staropolski dwór, ruiny zamku, czy piękne wnętrza renesansowego pałacu, wszystkie te miejsca z powodzeniem można wykorzystać do celów sesji ślubnej. Stwarzają one tyle samo możliwości, co ograniczeń, ale jeśli podoba się Wam ich klimat, to ze zdjęć też będziecie zadowoleni. Dostęp do takich miejsc trzeba uzgodnić wcześniej z administratorem i zwykle wiąże się to z jakąś opłatą. Najczęściej niewielką.

sesja ślubna w zamku

Ślubna sesja tematyczna

Pomysły na sesję ślubną to nie tylko pory roku i konkretne miejsca. Sesja tematyczna to trochę inny typ ślubnej sesji zdjęciowej. Wybór tematu przewodniego na konceptualne zdjęcia ślubne powinien być moim zdaniem choć trochę uzasadniony tym, kim jesteście, jakie macie hobby itd. Jeśli uwielbiacie gotować, zróbcie sesję w kuchni. Namiętnie uprawiacie sport? Szukajcie hali sportowej lub boiska. Pasjonujecie się motoryzacją? Uwielbiacie swoje psy lub koty? Jesteście maniakami gier komputerowych? Nie ma takiego tematu, którego nie dałoby się “przerobić” na grunt fotografii ślubnej. Ogromnym plusem takich tematycznych sesji jest kreatywność i związane z nią, zwykle mocno nietuzinkowe efekty. Pamiętajcie jednak, by pasje wokół których mają kręcić się te zdjęcia, były waszymi wspólnymi zainteresowaniami.

Pomysły na sesję ślubną – co wybrać?

Jak widzicie, ślubne sesje zdjęciowe dają ogrom możliwości. Zakładam jednak, że spodobało Wam się kilka opcji. Co w tym wypadku? Myślę, że warto zaplanować sesję w dwóch, trzech miejscach. Ciekawe pomysły na sesję ślubną decydują o efekcie- zdjęcia będą bardziej zróżnicowane, a Wy bardziej zadowoleni. Wybór miejsc na sesję ślubną uzgodnijcie wcześniej z fotografem. Zaplanujcie dojazdy i czas na okiełznanie każdego z nich, w razie konieczności. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, do końca życia będziecie cieszyć się z pięknych zdjęć. Nie zapominajcie też o najważniejszym. Bez względu na to, jakie miejsca wybierzecie, na tych zdjęciach to Wy jesteście najważniejsi.

Ile powinna trwać sesja ślubna

Pomysły na sesję ślubną to nie wszystko. Ważna jest również dobra organizacja sesji. Plus czas. Tak, czas jest bardzo ważny tym bardziej, że każdy fotograf ma własny, sprawdzony system pracy podczas sesji. Osobiście uważam, że pierwsza godzina zdjęć to rozgrzewka do efektywnego fotografowania. Oczywiście, nie oznacza to, że w tym czasie robimy pajacyki albo biegamy po lesie ? Mniej więcej tyle czasu potrzeba, by Para Młoda oswoiła się z obiektywem i samym pozowaniem. To wcale nie jest łatwe, co często widać na pierwszych ujęciach.

Wraz z upływem czasu Nowożeńcy „łapią luz” i zaczynają zachowywać się bardziej naturalnie. Celowo więc najlepsze pomysły zostawiam na drugą i trzecią godzinę fotografowania. Oczywiście, zdarzają się też dłuższe, wielogodzinne sesje. Jeśli tylko macie ochotę, siłę i wyjątkowo zależy Wam na przekrojowych zdjęciach z różnych miejsc, to zapnijcie mocno pasy. W trakcie 8-10-godzinnej sesji stworzymy wspólnie naprawdę mocny materiał zdjęciowy 🙂

romantyczne zdjęcia ślubne w niepołomicach

Na zakończenie tego długiego wpisu zostawiłem deser specjalny- trzy najczęściej pojawiające się pytania.

Jak przekonać Pana Młodego?

Z doświadczenia wiem, że czasem jedną z przeszkód do realizacji sesji ślubnej jest… Pan Młody. Jest to poniekąd zrozumiałe. Wielu mężczyzn nie czuje się tak pewnie i komfortowo przed obiektywem jak ich piękne partnerki. Jak sobie z tym poradzić? W tej sytuacji (a przyznacie, że ślub to moment dość szczególny w Waszym życiu) warto iść na pewne ustępstwa.

Panowie, jeśli taka sesja jest marzeniem wybranki Waszego serca, to… jakoś przeżyjecie tych kilka godzin. Wiele w takich sytuacjach zależy również od podejścia fotografa. Kiedy słyszę, że wyciągnięcie Pana Młodego na sesje ślubną w innym dniu graniczyło z cudem, zwykle proponuję połączenie klasycznych ujęć ślubnych z czymś, co przypadnie do gustu także męskim gustom. Fotografia ślubna to nie muszą być tylko i wyłącznie piękne, wymuskane, romantyczne pejzaże. Kiedy do zbioru pomysłów na zdjęcia ślubne dorzucimy także kilka bardziej męskich tematów, to nagle okazuje się, że Pan Młody jest całkiem niezłym i w pełni zaangażowanym modelem ?

Najważniejsze jest to, by na sesji pojawić się w dobrych nastrojach. Poranna kłótnia, fochy i jakieś uprzedzenia są w tym dniu bardzo niewskazane. Zadbajcie więc o swój komfort psychiczny, nakręćcie się wzajemnie pozytywną energią. Takie podejście ma ogromne znaczenie dla efektów, które wspólnie chcemy osiągnąć. Piszę o tym szerzej nieco dalej…

Jak dobrze wyglądać na zdjęciach?

Każdy chciałby dobrze wyglądać na fotografiach. Zwykle tak właśnie jest. Uważam, że ludzie są z reguły fotogeniczni i praktycznie każdemu da się zrobić dobre zdjęcie. Nawet mimo pewnych wad, które każdy z nas posiada. Doświadczony fotograf zna triki, dzięki którym ewentualne wady można zakamuflować. Dłuższy nos będzie wyglądał zupełnie normalnie, jeśli w kadrze nie wyjdzie poza obręb twarzy. Kilka kilogramów można zgubić, fotografując lekko z góry itd. Takich sprytnych sztuczek jest naprawdę sporo. Jeśli więc macie z czymś problem, pogadajcie o tym otwarcie ze swoim fotografem. Sam zawsze pytam o lepszy i gorszy profil, choć najczęściej nie widzę ku temu powodu. Jeśli jednak ma to później poprawić odbiór zdjęć, to czemu nie?

Jak pozować do zdjęć?

Pozowanie przed obiektywem to niełatwe zadanie, ponieważ doświadczenie w takich sytuacjach jest kluczowe. Biorąc jednak pod uwagę to, że dla Pary Młodej sesja ślubna jest często pierwszym kontaktem z profesjonalną fotografią, trudno wymagać profesjonalnego zachowania. Uważam jednak, że na fotografie w trakcie sesji spoczywa podwójna odpowiedzialność. Wykonanie dobrych zdjęć to jedno, a drugie to mądre prowadzenie sesji. Najgorszy fotograf to ktoś taki, kto w kółko powtarza hasła w stylu „ustawcie się jakoś” lub “a teraz pocałuj ją w szyję”. Z kolei dobry fotograf doskonale wie, że nie umiecie pozować. Potrafi jednak wyciągnąć od Was trochę naturalności, uśmiechu i dobrej energii. W takich okolicznościach powstają najbardziej magiczne zdjęcia.

sesja ślubna na kopcu krakusa

Jeśli podobają Wam się moje pomysły na sesję ślubną i jesteście zainteresowani współpracą, zapraszam Was do kontaktu. Z przyjemnością wykonam dla Was piękną sesję.

Do zobaczenia!