ślub plenerowy

Ślub w plenerze – jak zorganizować uroczystość pod chmurką?

Ślub w plenerze jest doskonałym pomysłem, jeśli marzycie o pięknej i nietypowej uroczystości. Organizacja ślubu plenerowego wymaga co prawda pewnego wysiłku, jednak taka ceremonia może Wam to wszystko zrekompensować. Piękny ślub w naturalnym otoczeniu na długo zapadnie w pamięć zarówno Wam, jak i Waszym gościom.

Ślub w plenerze to pełnoprawna alternatywa do tradycyjnych uroczystości ślubnych. Warto wiedzieć, że plenerowy ślub może mieć dokładnie takie same skutki prawne takie jak ślub w kościele czy ślub w USC, o ile dopełnicie wszystkich formalności.

Z dzisiejszego posta dowiecie się, jak zorganizować taką uroczystość. Na koniec przygotowałem małą galerię z pięknego plenerowego ślubu Kamili i Grzegorza. Zapraszam!

Jak zorganizować ślub w plenerze?

Aby zorganizować ślub w plenerze, musicie wziąć pod uwagę kilka czynników.

 1. Przede wszystkim – wybierzcie odpowiednie miejsce. Najlepiej niech to będzie lokalizacja która idealnie pasuje do Waszej wizji. Może to być piękny park, plaża, ogród botaniczny lub wiejska posiadłość. Niektóre lokale weselne oferują możliwość zawarcia związku małżeńskiego na terenie swoich parków czy ogrodów, dysponując przygotowanymi do tego celu np. specjalnymi altanami czy pergolami. Wybierając miejsce warto pomyśleć o komforcie Waszych gości. Wygodny dojazd, toalety, dostęp do wody, odpowiednia ilość miejsc siedzących (zwłaszcza dla osób starszych) to podstawa dobrego planu na ślub w plenerze.
 2. Druga sprawa to budżet. Zastanówcie się, ile chcecie przeznaczyć na organizację, uwzględniając dodatkowe dekoracje, oprawę muzyczną, światło, catering itd. Wybierzcie datę w której łatwiej będzie o dobrą pogodę. Jeśli planujecie by zarówno ślub jak również wesele odbyły się w plenerze, weźcie pod uwagę spadek temperatury i odpowiednie światło w godzinach wieczornych. W tej kwestii warto zasięgnąć opinii doświadczonych specjalistów, którzy doradzą Wam jak sobie radzić z podobnymi przeciwnościami.
 3. Trzecia kwestia to zezwolenia. Aby zorganizować ślub w plenerze, musicie porozmawiać z księdzem (w przypadku gdy ma to być ślub kościelny) lub urzędnikiem USC (ślub cywilny). Oczywiście jeśli chcecie, by Wasz ślub miał sutek prawny. Musicie również skontaktować się z władzami lokalnymi lub zarządcami terenu, aby dowiedzieć się o ewentualnych ograniczeniach i zasadach.
 4. Czwarta kwestia- w przypadku ślubów plenerowych zawsze warto mieć plan B, na wypadek gdyby aura chciała spłatać Wam figla. Najlepszym rozwiązaniem jest organizacja ślubu plenerowego w pobliżu lokalu weselnego lub hotelu, który tego dnia również będzie do Waszej dyspozycji.
Beautiful wedding decor on a wedding in Croatia

Kościelny ślub w warunkach plenerowych

Według Kodeksu Prawa Kanonicznego „Małżeństwo pomiędzy katolikami lub między stroną katolicką i niekatolicką ochrzczoną, winno być zawierane w kościele parafialnym; w innym kościele lub kaplicy może być zawierane za zezwoleniem ordynariusza miejsca lub proboszcza”. W innym paragrafie tego artykułu można znaleźć również zapis, według którego „Miejscowy ordynariusz może zezwolić na zawarcie małżeństwa w innym odpowiednim miejscu”.

A zatem chcąc zawrzeć ślub kościelny w plenerze, musicie postarać się o zgodę strony kościelnej. Warto zacząć załatwiać to wcześniej, ponieważ z doświadczenia Par Młodych które fotografowałem wiem, że może to być długi i mozolny proces. Nie ma też żadnej gwarancji, że taka zgoda zostanie Wam udzielona.

W sytuacji gdy nie uda się Wam uzyskać formalnej zgody na ślub kościelny w plenerze, pewnym rozwiązaniem jest zawarcie ślubu w kościele np. w kameralnym gronie, a następnie powtórzenie przysięgi małżeńskiej w gronie gości, w ramach ślubu humanistycznego.

Cywilny ślub plenerowy

Znacznie łatwiej jest uzyskać zgodę na ślub cywilny w plenerze. W tym wypadku jednak również należy dopełnić pewnych formalności. Przepisy prawne dotyczące ślubów cywilnych w plenerze mogą się różnić w zależności od regionu, dlatego zawsze warto skonsultować się z lokalnym Urzędem Stanu Cywilnego, aby uzyskać najbardziej aktualne informacje i wytyczne. Często wymagane są odpowiednie dokumenty, które do urzędu należy dostarczyć wcześniej. Może to być nieco bardziej skomplikowane, jeśli ślub zawierają osoby z różnym obywatelstwem, lub jedna z osób była wcześniej w związku małżeńskim.

Urzędnik Stanu Cywilnego może nie wyrazić zgody na ślub, jeśli jego zdaniem miejsce nie odpowiada uroczystemu charakterowi ceremonii. Warto również wiedzieć, że ślubu cywilnego w plenerze udziela kierownik lokalnego Urzędu Stanu Cywilnego.

Zalety i wady ślubu w plenerze

Ślub w plenerze ma swoje zalety i wady. Oto kilka z nich:

Zalety

 • możliwość wyboru wyjątkowej lokalizacji
 • niepowtarzalna uroczystość
 • ceremonia na świeżym powietrzu
 • więcej możliwości związanych z oprawą

Wady

 • więcej formalności prawnych
 • nieprzewidywalna pogoda
 • dodatkowe koszty organizacyjne
 • owady 🙂

Ciekawe pomysły na ślub plenerowy

Ślub plenerowy otwiera przed Parą Młodą dodatkowe możliwości w zakresie oprawy uroczystości. Nowożeńcy zwykle podchodzą do tej kwestii w kreatywny sposób, wybierając rozwiązania nadające całej ceremonii wyjątkowego charakteru. Można również skorzystać z usług dobrego wedding plannera, który na takie okoliczności zaproponuje Wam całą paletę rozwiązań. Oto kilka podpowiedzi:

Oprawa muzyczna – akustyczny występ zespołu muzycznego, kwartet smyczkowy, solistka lub solista, w warunkach plenerowych takie występy ubarwią wybrane momenty ceremonii

Światło – jeśli postaracie się o girlandy świetlne, świeczki, latarnie, lampki solarne czy pochodnie, Wasza uroczystość będzie wyglądać niesamowicie zarówno w dzień, jak i wieczorem.

Dekoracje – począwszy od kwiatów w wazonach, doniczkach i flakonach, poprzez różnego rodzaju tabliczki, zawieszki, drogowskazy, a skończywszy na wiklinowych fotelach, wygodnych pufach, poduszkach czy leżakach, Wasza uroczystość może wiele zyskać na takich akcentach. Jeśli ślub ma charakter tematyczny (np. rustykalny) to naprawdę jest w czym wybierać.

Organizacja ślubu plenerowego

Organizacja ślubu plenerowego może być wymagająca, ale taka uroczystość będzie niezwykle piękna i niezapomniana. Pamiętajcie, że każdy szczegół ma znaczenie, dlatego starajcie się zaplanować wszystko z wyprzedzeniem i współpracować z profesjonalistami, którzy pomogą Wam w realizacji Waszej wizji.

Trzymam kciuki za Wasz piękny ślub w plenerze. A jeśli szukacie fotografa, zapraszam do zapoznania się z moją ofertą fotografii ślubnej.