zdjęcia ślubne

Zdjęcia ślubne – przygotowania, ceremonia, przyjęcie i sesja

Zdjęcia ślubne to jedyna pamiątka z dnia ślubu do której będziecie wracać. Prezenty wylądują zapomniane w szafie, suknia pójdzie na aukcję, a zdjęcia… Zdjęcia będą przy wielu różnych okazjach, kolejnych rocznicach, świętach i spotkaniach rodzinnych przypominać Wam ten piękny dzień. Pokażecie je swoim dorastającym dzieciom, a może nawet wnukom 🙂

Dla mnie jako fotografa ślubnego Wasze zdjęcia są – paradoksalnie – równie ważne. Od strony czysto technicznej – dokumentują moją pracę, pokazują w jaki sposób rozwijam swoje umiejętności i styl. Oglądając zdjęcia które wykonałem, cały czas uczę się i rozwijam. Gdy emocje już opadną, siadam z filiżanką dobrego espresso i analizuję. Wyciągam wnioski i szukam rozwiązań, dzięki którym będę mógł wykonywać coraz lepsze zdjęcia. W końcu o to w tym chodzi…

Oczywiście, wracam do Waszych zdjęć również dlatego, ponieważ wiążą się z miłymi wspomnieniami. Z wieloma klientami wciąż jestem w kontakcie, czasem nawet gdzie się spotykamy. Wiele takich znajomości sprawiło, że stałem się fotografem rodzinnym, co jest oczywiście bardzo miłe 🙂 A wszystko to właśnie dzięki zdjęciom. Każda taka znajomość zaczęła się od Waszych zdjęć ślubnych.

W tym poście opowiem Wam, jakie zdjęcia ślubne lubię najbardziej.

zdjęcia ślubne – co jest dla mnie najważniejsze?

Jak dla każdego profesjonalnego fotografa, również dla mnie wysoka jakość zdjęć ma duże znaczenie. Nie mówię tu o jakości technicznej (to oczywiste, ale o tym nieco niżej), tylko jakości emocjonalnej. Uchwycenie najważniejszych momentów w dniu ślubu jest kluczowe. Zdjęcia ślubne nie mogą być puste i pozbawione treści. Zwłaszcza kiedy wkoło tyle się dzieje…

Dlatego dobry fotograf wykonujący zdjęcia ślubne musi przewidywać to, co za chwilę się stanie. Umiejętność wyczekania na właściwy moment pozwala złapać w kadrze chwile szczerej radości, wzruszenia czy miłości, tworząc w ten sposób zdjęcia, które przypominają ożywione wspomnienia. Najbardziej lubię zdjęcia naturalne, bez nadęcia i pozowania. Nawet na pozowanych zdjęciach (np. grupowych) staram się unikać sztuczności i zbytniego usztywnienia.

uśmiechnięta para młoda w sułkowicach

Zdjęcia ślubne od strony estetycznej i technicznej

Od strony technicznej lubię równowagę i harmonię w kadrze. W reportażu ślubnym to zawsze jest dużym wyzwaniem. Staram się wykorzystać wszystkie walory światła naturalnego, zanim sięgnę po światło błyskowe. Wszystko po to, by zbudować odpowiedni nastrój. Nie przesadzam z efektami specjalnymi. Dobre światło w fotografii nie potrzebuje dodatkowych błyskotek.

Dobre zdjęcia ślubne powinny być dobrze przygotowane. Proces edycji i retuszu w moim przypadku to ręczna praca w kilku profesjonalnych programach. Nie korzystam z żadnych automatów – presetów, a większość technik retuszu i postprodukcji wypracowałem sam. Uwielbiam żywe, naturalne kolory, dzięki którym zdjęcia są ponadczasowe.

Oto mój styl, mniej więcej 🙂

Zdjęcia ślubne z przygotowań

Zdjęcia ślubne z przygotowań to ten etap reportażu ślubnego, który bardzo lubię. Przygotowania Panny Młodej i Pana Młodego to odpowiedni czas na to, by wykonać piękne i kreatywne zdjęcia. Momenty takie jak przygotowywanie fryzury i makijażu, ubieranie sukni, układanie kwiatów, ślubne akcenty w postaci obrączek, biżuterii, winietek, ozdób – wszystko można przetworzyć w świetne zdjęcia ślubne otwierające cały reportaż.

tatuaże panny młodej podczas przygotowań w krakowie

Zdjęcia ślubne z kościoła

Zdjęcia ślubne z kościoła czy USC to istota fotografii ślubnej. Mimo, że ceremonie ślubne są dość statyczne, nie oznacza to wcale, że nic się nie dzieje. Moment wejścia, przysięga małżeńska, zakładanie obrączek, wzruszenie rodziców, radość przyjaciół i bliskich, w ciągu tych kilkunastu minut fotograf ma pełne ręce roboty.

biały dywan na uroczystości ślubnej

Zdjęcia ślubne z wesela

Ponieważ przyjęcie weselne jest najbardziej obszernym etapem całego fotoreportażu z dnia ślubu, fotograf może wykazać się w wielu sytuacjach. Uroczyste przywitanie, moment w którym Pan Młody bierze Pannę Młodą na ręce, życzenia składane przez gości, pierwszy taniec, toasty, weselne zabawy, krojenie weselnego torta, podziękowanie dla rodziców, oczepiny – okazji na piękne zdjęcia ślubne jest całe mnóstwo.

Zdjęcia ślubne w plenerze

Jeśli w trakcie przyjęcia weselnego Para Młoda chce przez chwilę odpocząć, idealnym pretekstem jest wyjście z fotografem na zdjęcia ślubne w plenerze. Zwykle trwa to 20-30 minut, w tym czasie możemy wykonać luźną mini sesję Pary Młodej w formie klasycznej, lub np. sesję Pary Młodej z samochodem ślubnym. Nawet jeśli decydujecie się na plener ślubny w innym dniu, kadry z takiej mini sesji będą świetnym uzupełnieniem całego pakietu zdjęć ślubnych.

Moje ulubione kadry i sytuacje w dniu ślubu

Jak każdy fotograf, ja również mam swoje ulubione momenty w dniu ślubu, które szczególnie lubię fotografować. Cały reportaż ślubny jest nieprzewidywalny, a przez to interesujący i pełen wyzwań. Jednak to właśnie te opisane poniżej sytuacje działają jak magnes na mój obiektyw.

Zdjęcia ślubne z ubierania sukni

Bardzo lubię ten moment, kiedy sekundę po założeniu sukni ślubnej Panna Młoda dosłownie promienieje ze szczęścia, widząc swoje odbicie w lustrze, lub słysząc głosy zachwytu towarzyszących jej druhen, przyjaciółek, mamy… To jeden z tych momentów w których mój obiektyw dosłownie przykleja się do uśmiechniętej twarzy, a w wizjerze mojej lustrzanki robi się jakoś… jaśniej 🙂

druhny zapinają guziki na sukni ślubnej

Zdjęcia ślubne z „pierwszego spojrzenia”

Zdjęcia ślubne typu first look to jeden z tych momentów, które gwarantują niesamowite kadry, pełne emocji, zaskoczenia i czystego uwielbienia. To pierwsze spojrzenie jest zawsze cudowne. Dylemat fotografa polega na podjęciu błyskawicznej decyzji, na kogo w tym krótkim momencie skierować obiektyw- na Pannę Młodą, czy może raczej na Pana Młodego. Zwykle wybieram tę osobę, która wydaje mi się bardziej emocjonalna. W większość sytuacji ten patent się sprawdza 🙂

Zdjęcia z wprowadzenia Panny Młodej do kościoła

Moment w którym tata wprowadza córkę do kościoła jest niesamowity. Wszyscy patrzą w skupieniu na biały dywan, po którym ojciec z córką zbliżają się powoli do ołtarza. Przyklękam wtedy nie dlatego, że lubię takie zdjęcia z niskiej perspektywy (choć lubię!), ale po prostu miękną mi kolana 🙂 A kiedy jeszcze widzę łzy wzruszenia w oczach ojca, który właśnie przekazał swój największy skarb innemu mężczyźnie, szukam po kieszeniach chusteczki. Piękny, symboliczny moment. Muszę mieć to na zdjęciach!

zdjęcia ślubne - wprowadzenie panny młodej

Zdjęcie Pary Młodej tuż po przysiędze

Jest taki bardzo ulotny moment, tuż po przysiędze, kiedy Para Młoda wraca na swoje miejsca, a ksiądz czy urzędnik w USC kontynuują ceremonię. W pewnej chwili Pan Młody i Panna Młoda spoglądają na siebie i chyba już w pełni uświadamiają sobie, co się stało. Hej! Właśnie zawarliśmy związek małżeński! W tym ich spojrzeniu jest zawsze tyle radości i miłości, że jeśli tylko okoliczności pozwalają, czekam na ten moment jak szpak na czereśnie. Serio! 🙂

zadowoleni nowożeńcy już po przysiędze małżeńskiej

Zdjęcia ślubne z wyjścia z kościoła

Zdjęcia ślubne z wyjścia Pary Młodej z kościoła czy USC to żelazna, ślubna klasyka, jednak nic nie poradzę na to, że uwielbiam ten moment. Nagła eksplozja radości, sypiące się kwiaty, konfetti, ryż czy monety, szczęśliwi Nowożeńcy którzy po pierwszym zaskoczeniu wpadają sobie w ramiona – zdjęcia lecą gęstą serią. Później wybierając kadry do retuszu zawsze mam problem z wyborem najlepszych ujęć 🙂

reportaż ślubny

Zdjęcia z pierwszego tańca

Pierwszy taniec to kolejny, klasyczny moment na zdjęcia ślubne. Bardzo lubię, choć z technicznego punktu widzenia jest to sytuacja której trzeba poświęcić wiele uwagi. Jednak pierwszy taniec Nowożeńców bywa czasem zaskakujący (czasem nawet dla samych tańczących), a zaskoczeniu zawsze towarzyszą emocje. To jeden z tych momentów w których ilość uśmiechniętych twarzy na jednym zdjęciu jest absolutnie rekordowa.

pierwszy taniec

Zdjęcia ślubne z zabawy

Zdjęcia ślubne z zabawy w sali bankietowej lub domu weselnym to najbardziej obszerna część reportażu ślubnego. W końcu trwa przynajmniej kilka godzin. Dokumentuję to, co dzieje się na parkiecie, a w międzyczasie wyłapuję w tańczącym tłumie małe perełki – radosne uśmiechy, delikatne pocałunki, czy momenty w których taneczne szaleństwo nieco wymyka się spod kontroli 🙂 Bardzo lubię też te momenty w których goście weselni widząc mój obiektyw skierowany w swoją stronę zatrzymują się i uśmiechają, bym mógł zrobić im piękne zdjęcie.

szalona zabawa weselna z gośćmi

Zdjęcia ślubne typu „Przyłapani”

Obserwując bawiących się gości weselnych, staram się nie tracić z pola widzenia Pary Młodej. To Oni są w tym dniu najważniejsi i to Im należy się większość mojej uwagi. I bardzo, ale to bardzo lubię momenty, kiedy Panna Młoda z Panem Młodym siadają sobie po cichutku gdzieś z boku, wtuleni w siebie, może już nieco zmęczeni, ale w pełni szczęśliwi. Lubie wtedy trochę w stylu paparazzo przyłapać Ich na jakichś subtelnych gestach, przytulasach czy buziakach. Z reguły nie wiedzą, że są fotografowani i zawsze kiedy oddaję gotowe zdjęcia, słyszę coś w stylu „Hej Darek, nie mieliśmy pojęcia, że robiłeś nam wtedy zdjęcia, w sumie sami ledwo to pamiętamy. Są przepiękne, dziękujemy!”

Oto moje zdjęcia ślubne w małej pigułce. Jeśli podoba się Wam takie podejście, a przypadkowo właśnie szukacie fotografa na ślub, chętnie spotkam się z Wami by pogadać o tym, co już chyba niedługo? 🙂