foto i video

Foto i video na ślub – razem czy osobno?

Częstym problemem przyszłych Par Młodych przy organizacji ślubu i wesela jest dylemat związany z zamawianiem usług fotograficzno- filmowych. A mówiąc ściślej pytanie, czy foto i video na ślub warto zamawiać w jednej firmie, czy może lepiej skorzystać z dwóch różnych usług. Specjalnie dla Was w dzisiejszym wpisie postanowiłem wypunktować główne wady i zalety obu rozwiązań.

Foto i video na ślub – cena usługi

Jeśli decydującym czynnikiem przy zamawianiu zdjęć i filmu ślubnego jest dla Was cena, to w większości przypadków łączona usługa foto- video będzie kosztować mniej, niż samodzielne usługi. Zazwyczaj, bo nie zawsze tak jest. Dlatego warto przed podjęciem decyzji sprawdzić kilka opcji.

Usługa łączona to mniej formalności

Kwestie formalne również przemawiają za usługą łączoną. Nie musicie szukać dwóch firm, ani podpisywać dwóch różnych umów. To z pewnością wygodniejsze rozwiązanie, zwłaszcza dla mocno zabieganych organizatorów przyjęcia.

foto-video

Sprawna realizacja – liczy się profesjonalizm

Utarło się przekonanie, że fotograf i filmowiec z jednej firmy pracują sprawniej i mniej wchodzą sobie w kadry. Powiem wprost – to bzdura. Podstawowym kryterium sprawnej realizacji jest profesjonalizm i doświadczenie. Podczas ślubu i przyjęcia weselnego zawodowcy wiedzą jak pracować i rozumieją się bez słów. Są dla siebie niewidzialni w tak ważnych momentach jak uroczyste wejście do kościoła, przysięga małżeńska czy pierwszy taniec. Natomiast “profesjonaliści” najczęściej przeszkadzając wszystkim, w tym sobie samym.

Dwie usługi – większy wybór

Usługi z dwóch różnych firm dają Wam możliwość wyboru takiego filmu i zdjęć ślubnych, jakie się Wam najbardziej podobają. W przypadku usługi foto- video z jednej firmy jesteście skazani na jeden styl. Możecie zamówić pakiet, w którym zachwycą Was zdjęcia, a film już nie bardzo. Tym razem plus dla samodzielnych usług.

Foto & video – spójny rezultat

Usługa z jednej firmy to jeden efekt końcowy. Wasze zdjęcia i filmy zostaną opracowane i opakowane w podobny sposób. Dwóch usługodawców to dwa różne style. Czy to zaleta czy wada, oceńcie sami.

Samodzielna usługa to wyższa jakość

Samodzielna usługa fotografii ślubnej w zdecydowanej większości przypadków gwarantuje Wam wyższą jakość – czyli piękniejsze zdjęcia. To samo dotyczy filmów. Nieprzypadkowo najlepsi fotografowie i filmowcy na rynku to specjaliści w swych własnych dziedzinach. Jest też inna kwestia. W branży ślubnej wielu kiepskich fotografów by utrzymać się na rynku, podjęło współpracę z równie kiepskimi filmowcami. W końcu łączoną usługę foto- video łatwiej sprzedać. 

Nieprzewidziane sytuacje

Kolejny, mocny głos za usługami foto i video z dwóch różnych firm. Wyobraźcie sobie, że w dniu ślubu dostajecie telefon- Wasza firma foto-video nie przyjedzie. Wypadek losowy, nieprzewidziana awaria, potężny korek na autostradzie, cokolwiek… Pomijam przypadki nieuczciwych usługodawców, którzy po zainkasowaniu zaliczki przestają się odzywać. Co wtedy? Zostajecie bez zdjęć i filmu, a ślubu nie da się powtórzyć. Usługa zamawiana w dwóch różnych firmach to mniejsze prawdopodobieństwo, że zostaniecie zupełnie bez niczego. Czysto statystycznie, ale jednak.

Najgorsze rozwiązanie

Jest jeszcze jedno rozwiązanie w branży foto- video, które jest absolutnie najgorszą opcją dla Pary Młodej. Mam na myśli usługę „dwa w jednym”, czyli “Pan fotografuje i kameruje”. Jeśli jakość zdjęć i filmu ma dla Was jakiekolwiek znaczenie, to nigdy nie decydujcie się na taką opcję. Tak się robiło foto i video na ślub jakieś 50 lat temu.

Podsumowanie

Dotrwaliście do końca więc zakładam, że foto i video na ślub to dla Was ważna kwestia. Pamiętajcie, że od każdej reguły są wyjątki. Sam również mógłbym przytoczyć kilka z nich. Jednak intencją tego wpisu jest  zwrócenie uwagi na te kwestie, o których przyszłym Parom Młodym najczęściej nikt nie mówi. Przy zamawianiu usług foto i video na ślub powinniście określić, co jest dla Was najbardziej istotne.

Oto trzy najważniejsze zalety każdego z tych rozwiązań.

Usługa łączona foto – video

  • bardziej atrakcyjna cena
  • mniej formalności
  • spójny rezultat

Usługi samodzielne foto i video

  • lepsza jakość usług
  • bezpieczeństwo w sytuacjach losowych
  • więcej możliwości

Cytując klasyka: Wasz tort zjedzą goście, suknia powędruje do szafy… a Wam zostaną zdjęcia ślubne i film. Zadbajcie o jakość Waszych wspomnień by kiedyś móc powiedzieć- było warto!

A jeśli nadal szukacie fotografa, zapraszam do zapoznania się z moją ofertą. Polecam również post Jak fotografuję w dniu ślubu. Dowiecie się z niego więcej o kulisach mojej pracy, w tym paru bardzo istotnych dla Was kwestiach.