fotograf na chrzest kraków

Fotograf na chrzest – co warto wiedzieć?

Potrzebny profesjonalny fotograf na chrzest? Czyli chcielibyście mieć piękne zdjęcia z chrzcin Waszego dziecka? Świetnie, że o tym pomyśleliście! Takie wydarzenie jak chrzest ma miejsce tylko raz. To pierwsza oficjalna uroczystość powiększonej rodziny i zarazem jedna z niezbyt częstych okazji do wspólnego, rodzinnego świętowania. Choćby dlatego przyda się Wam dobry fotograf. Zdjęcia z chrztu dokumentujące chwile spędzone w otoczeniu bliskich Wam osób wypełnią pierwsze strony Waszego rodzinnego albumu.

Fotograf na chrzest – dlaczego warto zaufać profesjonaliście?

Wydawać by się mogło, że w fotografowaniu chrztu nie ma nic skomplikowanego. Nic bardziej mylnego. Ceremonia chrztu z kilku względów jest naprawdę trudna do sfotografowania. Najważniejsze momenty takie jak polewanie główki dziecka wodą święconą, czy namaszczenie świętym olejem trwają dosłownie kilka sekund. Jeśli nie masz odpowiednio szybkiego sprzętu, przede wszystkim celnego, doskonale radzącego sobie w kościele autofocusa, to na ich uchwycenie masz niewielkie szanse.

Dodatkowo musisz jeszcze umieć przewidywać to wszystko, co nastąpi za chwilę. To jest najtrudniejsze, znacznie trudniejsze niż chociażby fotografowanie ślubu. Musisz wiedzieć jak się ustawić, by ksiądz który nagle podniesie rękę nie zasłonił Ci swym ornatem całej sceny. Kościelny z mikrofonem czy ministrant podający księdzu ampułki mogą „zameldować” się w kadrze dosłownie w ostatnim momencie. Na zmianę pozycji nie ma czasu a zdjęcie czyichś pleców z pewnością nikogo nie ucieszy. Nie ma uproś, fotograf na chrzest musi być doświadczonym profesjonalistą, który z zimną krwią naciśnie spust migawki w odpowiednim momencie.

fotograf na chrzest

Być może te opisy brzmią przesadnie dramatycznie, w końcu to tylko chrzest. Jednak fotografując uroczystości chrztu bardzo często jestem świadkiem sytuacji, w których ktoś z gości próbuje telefonem czy amatorskim aparatem zrobić zdjęcia z ceremonii. W 95% sytuacji kończy się to klęską, co zresztą łatwo wyczytać z wyrazu twarzy samozwańczego fotografa chrztu, któremu właśnie uciekła najważniejsza scena.

Fotografia chrztu jest naprawdę wymagająca. Właśnie dlatego wszystkim rodzicom polecam zatrudnienie dobrego fotografa, mającego doświadczenie w tej dziedzinie.

Jak fotografuję chrzest?

Jesteście ciekawi jak fotografuję chrzest? Zdjęcia z chrztu w moim wykonaniu to kilkuetapowy reportaż. To od Was zależy, czy zdecydujecie się na pełny zakres fotografii chrztu, czy wybierzecie tylko interesujące Was fragmenty. Zwykle staram się dostosować do Waszych potrzeb i możliwości, a jednocześnie „wycisnąć” z tego dnia jak najpiękniejsze zdjęcia.

Oprócz wspomnianej ceremonii fotografia chrztu obejmuje również przygotowania w domu, a także przyjęcie rodzinne i pamiątkowe zdjęcia grupowe. Wszystkie te fotografie składają się na kompletny, wartościowy reportaż z chrztu. Jako fotograf na chrzest pamiętam o tym, by w zestawie zdjęć które otrzymacie w wydrukach lub fotoalbumie nie zabrakło najważniejszych ujęć. Taka fotografia chrztu będzie piękną pamiątką, do której nie raz wrócicie z ogromnym sentymentem. A teraz bardziej szczegółowo o każdym etapie reportażu z chrztu.

Zdjęcia z przygotowań do chrztu

Zdjęcia z przygotowań do chrztu to początek reportażu. Jako fotograf na chrzest zwykle pojawiam się u Was w domu mniej więcej godzinę przed wyjazdem na ceremonię. Rozpoczynam od fotografowania detali- wszystkich tych ślicznych ubranek i rekwizytów które przygotowaliście specjalnie na tę okazję. Tego typu zdjęcia pięknie dopełniają cały reportaż z chrzcin. W tym czasie Wy możecie spokojnie zajmować się dzieckiem i sobą samym 🙂

fotograf na chrzest

Już w trakcie przygotowań jest wiele pięknych momentów wartych zatrzymania na zdjęciach. Chwile w których rodzice ubierają swoje dziecko w specjalny, odświętny strój, dużo uśmiechu i radości, Wasze spojrzenia pełne miłości i troski, wszystkie te chwile są świetną okazją do stworzenia niezapomnianych kadrów. W tym czasie w Waszym domu pojawiają się kolejni goście, a ja w tym czasie łapię Wasze serdeczne powitania na pełnych emocji zdjęciach. Każdy chce zobaczyć główną gwiazdę tego dnia, kolejne uśmiechy, gratulacje, całe mnóstwo serdeczności – kolejne chwile zatrzymane w kadrach. Na koniec jeszcze wspólne ujęcia z rodzicami, chrzestnymi, gośćmi. Czas na ceremonię!

Zdjęcia z ceremonii chrztu

Zdjęcia z ceremonii chrztu to główny punkt całego reportażu. Bez względu na to, czy uroczystość ma charakter prywatny, czy też odbywa się podczas oficjalnego nabożeństwa, jest kilka ważnych momentów które staram się utrwalić na zdjęciach. Najważniejszy z nich to oczywiście obrzęd polewania główki dziecka wodą święconą. Ponadto błogosławieństwo, obrzęd namaszczenia czy symboliczne przekazanie białej szaty i płonącej świecy.

Po ceremonii zwykle wykonuję również pamiątkowe ujęcia grupowe. Takie zdjęcia z chrztu są bardzo ważne, ponieważ można później rozdać je w formie pamiątek. Oprawione w ładne ramki zawsze świetnie prezentują się w roli dekoracji domowych. Z relacji moich klientów wiem, że fotografie rodzinne mają dla nich duże znaczenie. Zdjęcia grupowe wykonujemy po zakończeniu mszy wewnątrz kościoła, by wykorzystać jego piękne wnętrza, zdobienia i architekturę. Jeśli kościół z zewnątrz wygląda atrakcyjnie, to zdjęcia grupowe można wykonać również przed świątynią.

Zdjęcia z przyjęcia rodzinnego

Zdjęcia z przyjęcia rodzinnego to ostatni etap reportażu z chrztu. Przyjęcie rodzinne po ceremonii chrztu odbywa się zwykle w wynajętej restauracji, rzadziej w domu rodzinnym. Po przyjeździe do lokalu możecie spokojnie zjeść obiad rodzinny, w tym czasie Wasz fotograf na chrzest przygotowuje się do fotografowania Was w nowym miejscu. Po uroczystym obiedzie jest czas na kolejne zdjęcia. Ujęcia grupowe – tym razem na zdecydowanie większym luzie, pamiątkowe zdjęcia w różnych konfiguracjach rodzinnych, one również trafią do albumu rodzinnego.

fotograf na chrzest

Przyjęcie jest również okazją do bardziej naturalnych ujęć. Każdy fotograf na chrzest uwielbia fotografować swobodne rozmowy przy kawie i torcie, radośnie biegające dzieci, chwile w których w otoczeniu najbliższych dzielicie się swoją radością i szczęściem. Wszystkie te momenty również ja zatrzymuję dla Was na zdjęciach. Zwykle towarzyszę Wam do 2 godzin od przyjazdu do restauracji. Tak właśnie powstaje kompletny fotoreportaż z uroczystości chrztu.

Mini sesja rodzinna w dniu chrztu

Jeśli warunki i czas pozwolą, w trakcie trwania przyjęcia możemy zorganizować mini sesję rodzinną. Są to zdjęcia rodziców z dziećmi, swobodne i naturalne ujęcia wspólnej zabawy, portrety rodzinne itp. Najłatwiej jest wykonać tego typu fotografie w ciepłych miesiącach, gdy możemy spędzić kilka chwil w jakimś ładnym miejscu niedaleko restauracji w której odbywa się przyjęcie. Niektóre lokale dysponują pięknym ogrodem czy placem zabaw, gdzie z pewnością uda nam się wykonać kilka pięknych zdjęć.

Zdjęcia z chrztu – wydruki czy fotoalbum?

Pamiątka z uroczystości chrztu zasługuje na piękną oprawę. Tak naprawdę od Was zależy w jakiej formie otrzymacie zdjęcia. Możecie wybrać jedno z dwóch rozwiązań, w zależności od swojego gustu i oczekiwań.

Zdjęcia z chrztu w formie drukowanej

Najbardziej podstawową, a jednocześnie najbardziej klasyczną formą pamiątki z chrztu są wydruki na pięknym papierze fotograficznym. Wydrukowane zdjęcia umieszczone są w eleganckim pudełku z wygrawerowanym imieniem dziecka. Wewnątrz znajdziecie również pendrive z wszystkimi plikami. Całość wygląda naprawdę pięknie.

fotograf na chrzest

Fotoalbum z chrztu

Fotoalbum z chrztu to propozycja dla najbardziej wymagających klientów. Fotoalbum to zdjęcia wydrukowane w formie profesjonalnej księgi, której poszczególne strony są kompozycjami zdjęć z całego dnia. Zdjęcia ułożone są w formie chronologicznej, dlatego fotoalbum ogląda się jako piękną historię. Fotoalbumy z chrztu są bardzo trwałe i można je dowolnie konfigurować. Dzięki temu każdy z nich jest niepowtarzalny.

Fotoalbumy można również zamówić w pakiecie. To świetny pomysł na prezent dla dziadków czy rodziców chrzestnych. Najważniejsze jest jednak to, że kiedy Wasze dziecko podrośnie, fotoalbum czy zdjęcia będą rewelacyjną pamiątką.

fotograf na chrzest

Galeria zdjęć z chrztu na hasło

Jeszcze jedną ważną sprawą w kontekście fotografii chrztu są galerie zdjęć umieszczane przez fotografów na stronach. U mnie również możecie liczyć na to, że przygotuję dla Was i Waszych gości galerię zdjęć, jednak będzie ona dostępna wyłącznie dla tych osób, którym przekażecie link z hasłem. Bez waszej zgody nie udostępnię żadnych zdjęć z chrztu online. Chrzest jest uroczystością prywatną i jeśli Wy tak zdecydujecie, taki powinien pozostać. A jeśli pozwolicie mi pochwalić się kilkoma pięknymi kadrami na mojej stronie, to będzie mi bardzo miło 🙂

Fotograf na chrzest Kraków

Ze względu na fakt że na co dzień mieszkam w Krakowie, najwięcej uroczystości chrztu fotografuję w Małopolsce. Jeśli jest Wam potrzebny dobry fotograf na chrzest to Kraków nie jest jedyną opcją. Zdjęcia z chrztu wykonywałem już na Śląsku, Podkarpaciu czy Ziemi Świętokrzyskiej. Dojazd nie jest żadnym problemem a ja nie doliczam dodatkowych kosztów. Będzie mi bardzo miło jeśli zaprosicie mnie w roli fotografa na chrzest waszego dziecka.

Jeśli potrzebny jest Wam fotograf na chrzest, macie pytania dotyczące oferty lub terminu, zapraszam do kontaktu. Polecam Wam również inny poradnik Fotografia chrztu, w którym znajdziecie dodatkowe informacje i inspiracje.