reportaż z chrztu

Fotografia chrztu – jak wygląda współpraca z fotografem?

Fotografia chrztu to najlepsza pamiątka z pierwszej, oficjalnej uroczystości rodzinnej z udziałem Waszego dziecka. Prezenty które w tym dniu otrzymacie od swoich bliskich i znajomych są miłym akcentem tego dnia, jednak po latach to właśnie zdjęcia z uroczystości chrztu będą dla Was najcenniejsze.

Choć sam Chrzest Święty jest wydarzeniem religijnym, jego główny wymiar ma charakter rodzinny. W dniu tym gromadzimy się w gronie bliskich, rodziny, przyjaciół i znajomych by wspólnie świętować narodziny i pierwszy sakrament nowego członka familii.

Chrzest to nie tylko piękna ceremonia, ale również okazja do spotkania z dawno niewidzianymi bliskimi, możliwość wspólnego spędzenia paru godzin w luźnej, świątecznej atmosferze.

Fotografia chrztu – bezcenne wspomnienia utrwalone na zdjęciach

Fotografia chrztu jest sposobem na to, by wspomnienia z tego dnia na zawsze pozostały żywe i pełne blasku. Zdjęcia udokumentują najważniejsze chwile tego dnia i pozwolą Wam regularnie wracać wspomnieniami do tego wyjątkowego święta.

fotografia chrztu

Fotografie z chrztu – zdjęcia pełne pozytywnych emocji

Fotografia chrztu oprócz dokumentowania wydarzeń ma wymiar niezwykle emocjonalny. Jako fotograf chrztów muszę przyznać, że moje karty pamięci zwykle wypełniają bardzo pozytywne kadry, na których niemal wszyscy są uśmiechnięci i szczęśliwi. Trudno zresztą wymarzyć sobie lepsze chwile do fotografowania jak piękna ceremonia, czy radosne spotkanie z bliskimi. Rodzice, dziadkowie, chrzestni, dzięki zdjęciom wszyscy będą mieć z tego spotkania piękną pamiątkę.

Okazji do tak szczególnych spotkań rodzinnych nie ma zbyt wiele. Choćby dlatego warto je w pełni wykorzystać, zachowując wspomnienia na pięknych zdjęciach.

Jak fotografuję w dniu chrztu?

Fotografia chrztu jest wymagającym tematem. Fotograf musi być skupiony, reagować na następujące szybko wydarzenia, być blisko a jednocześnie zachować odpowiedni dystans. Tak właśnie wygląda moja praca w dniu chrztu. Obserwuję i szukam najlepszych kadrów w dyskretny, profesjonalny sposób.

Taki styl fotografowania ma jeszcze jedną zaletę. Moje fotografie z chrztu są dzięki temu bardzo naturalne, a obecni goście bardzo szybko zapominają o obiektywie wycelowanym w ich stronę. Pozwala to wykonać spontaniczne, rodzinne zdjęcia.

Zdjęcia z przygotowań do chrztu

Aby fotografia chrztu miała specjalny, możliwie jak najbardziej pełny charakter, reportaż z chrztu przebiega zwykle według trzech etapów. Pierwszym z nich są przygotowania.

Zdjęcia które wtedy powstają są świetnym wprowadzeniem do całego reportażu. Zdjęcia pokazują wycinek Waszego codziennego życia, krzątania, ubierania, organizowania wyjazdu etc. W trakcie przygotowań jako fotograf mam szansę uchwycić wiele fajnych momentów, radosnych powitań, poważnych rozmów przy filiżance kawy, zabaw z babcią czy wygłupów dziadka z wnukami :).

Przygotowania to również świetna okazja by sfotografować kilka małych detali zamówionych specjalnie na tę uroczystość. Piękne koronkowe sukienki, czapeczki, maleńkie buciki, świeca w specjalnym etui czy personalizowana, biała szatka z imieniem dziecka, takie zdjęcia świetnie budują atmosferę całego dnia. Zwykle przed wyjazdem na ceremonię udaje się jeszcze wykonać pozowane portrety rodzinne.

fotografia chrztu

Ceremonia chrztu – najważniejsze zdjęcia w tym dniu

Fotografia chrztu najczęściej kojarzy się ze zdjęciami z kościoła. Sama ceremonia chrztu jest kluczowym momentem całego dnia a zdjęcia z obrzędu polewania głowy dziecka wodą święconą czy namaszczenia są już „klasyką gatunku”. Poza tym w kościele wykonuję reportaż obejmujący wszystkie części ceremonii a na zakończenie korzystamy zwykle z pięknych wnętrz kościoła, by wykonać pamiątkowe zdjęcia grupowe na tle ołtarza czy prezbiterium.

Mimo wielu lat doświadczenia uważam, że chrzest jest jedną z najtrudniejszych ceremonii do sfotografowania. Wszystko dzieje się bardzo szybko, główne obrzędy jak chociażby polewanie główki dziecka wodą święconą trwają raptem kilka sekund. W tym czasie ksiądz jednym ruchem ręki może zasłonić główną scenę, dlatego fotograf musi być gotowy na błyskawiczne działanie. W takich sytuacjach przydaje się nie tylko refleks, szybki sprzęt, ale również doświadczenie i umiejętność przewidywania.

fotografia chrztu

Fotografie z przyjęcia rodzinnego

Fotografia chrztu zwykle nie kończy się na ceremonii. Po jej zakończeniu wszyscy udają się do miejsca gdzie zorganizowany jest uroczysty obiad czy małe przyjęcie rodzinne. Tam również jako fotograf mam pełne ręce roboty. Po zakończonym posiłku (podczas którego nie wykonuję zdjęć) następuje mniej oficjalna część programu. Stres i napięcie opadają, zaczynają się toasty i wesołe rozmowy przy stole, a dzieci w końcu mogą się zająć zabawą w ogrodzie lub pokoju zabaw. To tworzy świetne warunki do wykonania kolejnych zdjęć.

W międzyczasie jest jeszcze uroczyste krojenie tortu i czas na to, by wykonać więcej ujęć grupowych. Zdjęcia pozowane z najbliższymi, zdjęcia dziadków, zdjęcia chrzestnych, grupowe zdjęcie obejmujące wszystkich gości, takich kadrów nie powinno zabraknąć.

Jako fotograf zwykle towarzyszę Wam około 2 godziny od rozpoczęcia przyjęcia. To w zupełności wystarczy, by wykonać szeroki zestaw ujęć które później otrzymacie w pakiecie.

fotografia chrztu

Mini sesja w dniu chrztu

Jeszcze jedną propozycją jaką obejmuje fotografia chrztu w moim wydaniu jest możliwość wykonania mini sesji. Jeśli pogoda sprzyja a w okolicy uda się nam znaleźć jakieś ciekawe miejsce z dobrym światłem, możemy spędzić parę chwili na takim mini plenerze. Sesja odbywa się zwykle po obiedzie i jest poświęcona tylko Wam i Waszemu dziecku/ dzieciom. Zdjęcia z chwil wspólnej zabawy czy pozowane portrety rodzinne świetnie uzupełnią cały pakiet zdjęć jaki otrzymacie.

fotografia chrztu

Zdjęcia w dniu chrztu – o czym warto pamiętać?

Współpraca z fotografem w dniu chrztu nie jest skomplikowana. Wystarczy że wszystko odpowiednio zaplanujecie i w programie dnia znajdzie się czas na wykonanie ujęć które chcielibyście zachować. Przede wszystkim warto pamiętać o wykonaniu ujęć grupowych, które później możecie przesłać wszystkim gościom jako podziękowanie za ich obecność w tak ważnych dla Was chwilach.

Pamiętajcie również, że Wasze dziecko może w tym dniu być mniej chętne do uśmiechania się i zabawy. Ten dzień wygląda nieco inaczej niż dzień powszedni, co zwłaszcza dla małego człowieka może być stresujące i męczące. Jeśli Wasi gości będą chcieli wykonać sobie pamiątkowe zdjęcia z nowym członkiem rodziny, zaproście ich do wspólnych ujęć. Nie męczcie dziecka przekładaniem z rąk do rąk zwłaszcza jeśli chętnych na takie fotografie jest dużo.

Przeczytajcie post Fotograf na chrzest – co warto wiedzieć gdzie znajdziecie kilka dodatkowych informacji o tym, jak ja fotografuję chrzest i czego możecie spodziewać się po współpracy ze mną.

Fotograf na chrzest – kiedy zamawiać?

Często dostaję zapytania o to, z jakim wyprzedzeniem należy rezerwować fotografa na chrzest. Jeśli planujecie tę uroczystość wcześniej, to po ustaleniu daty warto skontaktować się w sprawie zdjęć. Niektóre terminy mam zarezerwowane nawet z kilkumiesięcznym zapasem, natomiast bardzo często rezerwacje dokonywane są nawet tydzień lub dwa przed uroczystością.

Fotografia chrztu to reportaże odbywające się zwykle w niedziele, kiedy moja dostępność nie jest ograniczona np. fotografią ślubną.

fotografia chrztu kraków

Ile kosztuje fotograf na chrzest?

Fotografowanie chrztu trudno ująć w ramy cennika, ponieważ bardzo często moja oferta przygotowywana jest pod kątem indywidualnych wymagań. Większość osób jest zainteresowana pełnym reportażem od przygotowań do przyjęcia, ale czasem zdarza mi się fotografować samą ceremonię.

Podobnie jest z efektami. Niektórym osobom wystarczają zdjęcia w formie cyfrowej, natomiast inni zamawiają u mnie fotoalbumy, odbitki i specjalne opakowania.

Jeśli chcecie poznać ofertę na fotografowanie chrztu, najlepiej opiszcie szczegóły i to wszystko co Was interesuje. Można to zrobić za pośrednictwem e-mail’a lub telefonu.

kontakt@anyday.pl

tel. +48 503 950 939

Fotografia chrztu Małopolska i Śląsk

Fotografia chrztu w moim wykonaniu obejmuje Małopolskę i Śląsk, to głównie tam możecie zamawiać moje usługi. Na co dzień mieszkam w Krakowie, więc duża część moich zdjęć z chrztów powstaje właśnie pod Wawelem. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie bym przyjechał do Was, gdziekolwiek jesteście. Przykładem niech będą zdjęcia z chrztu Michała w Mszanie Dolnej. Jeśli podobają Wam się moje zdjęcia z chrztu i podejście, z przyjemnością zaoferuję Wam wszystko z czym wiąże się moja fotografia chrztu.

Do zobaczenia