fotografia chrztu

Fotografia chrztu

Można powiedzieć, że fotografia chrztu to nic nadzwyczajnego, ot zwykłe zdjęcia zapisane na papierze fotograficznym. Jednak prawdziwą wartość taka fotografia – niczym dobre wino – nabiera po latach. Kiedy za jakiś czas przywołamy wspomnienia, fotografie z chrztu dziecka staną się dla nas bezcenne.

Fotografia uroczystości rodzinnych

Choć sam chrzest święty jest wydarzeniem religijnym, jego główny wymiar ma charakter rodzinny. W dniu tym gromadzimy się w gronie bliskich, rodziny, przyjaciół i znajomych by wspólnie świętować narodziny nowego członka familii. Chrzest to nie tylko piękna ceremonia, ale również okazja do spotkania z dawno niewidzianymi bliskimi, możliwość wspólnego spędzenia paru godzin w luźnej, świątecznej atmosferze. Fotografia chrztu jest sposobem na to, by wspomnienia z tego dnia na zawsze pozostały żywe i pełne blasku.

fotografia chrztu

Emocjonalne fotografie z chrztu

Fotografia chrztu oprócz dokumentowania wydarzeń ma wymiar emocjonalny. To bardzo radosne kadry, na których wszyscy są uśmiechnięci i szczęśliwi. Trudno wymarzyć sobie lepsze chwile do fotografowania jak piękna ceremonia, czy radosne spotkanie na rodzinnym obiedzie. Rodzice, dziadkowie, chrzestni, dzięki zdjęciom wszyscy będą mieć z tego dnia piękną pamiątkę. Takich okazji nie ma zbyt wiele, warto je więc w pełni wykorzystać.

Przygotowania w dniu chrztu

Aby fotografia chrztu miała specjalny, możliwie jak najbardziej pełny charakter, reportaż z chrztu przebiega zwykle według trzech etapów. Pierwszym z nich są przygotowania.

Kadry które wtedy powstają są świetnym wprowadzeniem do całego reportażu. Pokazują wycinek Waszego codziennego życia, krzątania, ubierania, organizowania wyjazdu etc. W trakcie przygotowań fotograf ma szansę uchwycić wiele fajnych momentów, radosnych powitań, poważnych rozmów przy filiżance kawy, zabaw z babcią czy wygłupów dziadka :).

Przygotowania to również świetna okazja by sfotografować kilka małych detali zamówionych specjalnie na tę uroczystość. Piękne koronkowe sukienki, czapeczki, maleńkie buciki, świeca w specjalnym etui czy personalizowana szatka z imieniem dziecka, takie zdjęcia świetnie budują atmosferę całego dnia. Zwykle przed wyjazdem na ceremonię udaje się jeszcze wykonać pozowane portrety rodzinne.

Ceremonia chrztu w obiektywie

Fotografia chrztu najczęściej kojarzy się ze zdjęciami z kościoła. Sama ceremonia chrztu jest kluczowym momentem całego dnia a zdjęcia z obrzędu polewania głowy dziecka wodą święconą czy namaszczenia są już klasyką gatunku. Poza tym w kościele wykonuję reportaż obejmujący wszystkie części ceremonii a na zakończenie korzystamy zwykle z pięknych wnętrz kościoła, by wykonać pamiątkowe zdjęcia grupowe.

Chrzest jest moim zdaniem jedną z najtrudniejszych ceremonii do sfotografowania. Wszystko dzieje się bardzo szybko, główne obrzędy jak chociażby polewanie główki dziecka wodą święconą trwają raptem kilka sekund. W tym czasie ksiądz jednym ruchem ręki może zasłonić główną scenę, dlatego fotograf musi być gotowy na błyskawiczne działanie. W takich sytuacjach przydaje się nie tylko szybki sprzęt, ale również doświadczenie i umiejętność przewidywania.

fotografia chrztu

Przyjęcie rodzinne po ceremonii

Fotografia chrztu zwykle nie kończy się na ceremonii. Po jej zakończeniu wszyscy udają się do miejsca gdzie zorganizowany jest uroczysty obiad czy małe przyjęcie rodzinne. Tam również jako fotograf mam pełne ręce roboty. Po zakończonym posiłku (podczas którego nie wykonuję zdjęć) następuje mniej oficjalna część programu. Stres i napięcie opadają, zaczynają się toasty i wesołe rozmowy przy stole, a dzieci w końcu mogą się zająć zabawą w ogrodzie lub pokoju zabaw. To tworzy świetne warunki do wykonania kolejnych zdjęć. W międzyczasie jest jeszcze uroczyste krojenie tortu i czas na to, by wykonać więcej zdjęć pozowanych.

Jako fotograf zwykle towarzyszę Wam około 2 godziny od rozpoczęcia przyjęcia. To w zupełności wystarczy, by wykonać szeroki zestaw ujęć które później otrzymacie.

Mini sesja rodzinna w dniu chrztu

Jeszcze jedną propozycją jaką ma do zaoferowania fotografia chrztu w moim wydaniu jest możliwość wykonania mini sesji rodzinnej. Jeśli pogoda sprzyja a w okolicy uda się nam znaleźć jakieś ciekawe miejsce z dobrym światłem, możemy spędzić parę chwili na mini sesji rodzinnej. Taka sesja odbywa się zwykle po obiedzie i jest poświęcona tylko Wam i Waszemu dziecku/ dzieciom. Zdjęcia z chwil wspólnej zabawy czy pozowane portrety rodzinne świetnie uzupełnią cały pakiet jaki otrzymacie.

Zdjęcia w dniu chrztu – o czym warto pamiętać?

Zdjęcia w dniu chrztu nie są skomplikowane. Wystarczy że wszystko odpowiednio zaplanujecie i w programie dnia znajdzie się czas na wykonanie ujęć które chcielibyście zachować. Przede wszystkim warto pamiętać o wykonaniu ujęć grupowych, które później możecie przesłać wszystkim gościom jako podziękowanie za ich obecność w tak ważnych dla Was chwilach.

Pamiętajcie również, że Wasze dziecko może w tym dniu być mniej chętne do uśmiechania się i zabawy. Ten dzień wygląda nieco inaczej niż dzień powszedni, co dla małego dziecka może być stresujące i męczące. Jeśli Wasi gości będą chcieli wykonać sobie pamiątkowe zdjęcia z nowym członkiem rodziny, zaproście ich do wspólnych ujęć. Nie męczcie dziecka przekładaniem z rąk do rąk zwłaszcza jeśli chętnych do zdjęć jest dużo.

Fotograf na chrzest – kiedy zamawiać?

Często dostaję zapytania o to, z jakim wyprzedzeniem należy rezerwować fotografa na chrzest. Jeśli planujecie tę uroczystość z wyprzedzeniem, to po ustaleniu daty warto skontaktować się w sprawie zdjęć. Niektóre terminy mam zarezerwowane nawet z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, natomiast bardzo często ustalamy szczegóły na tydzień lub dwa przed uroczystością.

Fotografia chrztu to reportaże odbywające się zwykle w niedziele, kiedy moja dostępność nie jest ograniczona np. fotografią ślubną. Jeśli jesteście zainteresowani – zapraszam do kontaktu!

Ile kosztuje fotograf na chrzest?

Fotografowanie chrztu trudno ująć w ramy cennika, ponieważ bardzo często moja oferta przygotowywana jest pod kątem indywidualnych wymagań. Większość osób jest zainteresowana pełnym reportażem od przygotowań do przyjęcia, ale czasem zdarza mi się fotografować samą ceremonię. Podobnie jest z efektami. Niektórym osobom wystarczają zdjęcia w formie cyfrowej, natomiast inni zamawiają fotoalbumy, odbitki i specjalne opakowania.

Jeśli chcecie poznać ofertę na fotografowanie chrztu, najlepiej opiszcie szczegóły i to wszystko co Was interesuje. Można to zrobić za pośrednictwem formularza na stronie oferta. Jeśli zależy Wam na szybszym kontakcie, polecam kontakt telefoniczny- 503 950 939

Fotografia chrztu Kraków, Małopolska i Śląsk

Fotografia chrztu w moim wykonaniu obejmuje Małopolskę i Śląsk, to głównie tam możecie zamawiać moje usługi. Na co dzień mieszkam w Krakowie, więc duża część moich zdjęć z chrztów powstaje właśnie pod Wawelem. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie bym przyjechał do Was, gdziekolwiek jesteście. Jeśli podobają Wam się moje zdjęcia i podejście, z przyjemnością zaoferuję Wam wszystko z czym wiąże się moja fotografia chrztu.

Na koniec zapraszam Cię do obejrzenia galerii zdjęć z chrztów które miałem przyjemność fotografować.