jak wybrać fotografa

Jak wybrać fotografa ślubnego?

Jak wybrać fotografa na ślub i później spać spokojnie? To jeden z dylematów przyszłych Par Młodych organizujących swój wielki dzień bez pomocy wedding plannerów. Wbrew pozorom to wcale nie jest taka łatwa sprawa. Jeśli zależy Wam na dobrych zdjęciach i dobrej współpracy, warto poświęcić czas i energię na to, by dokonać mądrego wyboru.

Gdzie szukać fotografa na ślub?

Aby znaleźć dobrego fotografa na ślub musicie przede wszystkim wiedzieć gdzie szukać. Fotografów jest na rynku całe mnóstwo, ale z poziomem wiadomo- różnie to bywa. Możliwości dotarcia do tych najlepszych jest kilka a każda z nich ma swoje zalety jak również wady. Są też pułapki, o których warto wiedzieć, by nie dać się zwieść. Ale po kolei…

Rekomendacje na portalach ślubno- weselnych

Szukając podpowiedzi jak wybrać fotografa często trafiamy na jeden z portali ślubnych, gdzie bez trudu znajdziemy całe mnóstwo ofert i rekomendacji. Niestety, niewiele przyszłych Par Młodych zdaje sobie sprawę z tego, że najbardziej widoczne oferty to opłacone reklamy. Nie musi za nimi stać ani wysoka jakość, ani profesjonalizm. Wiarygodność tychże portali jest również mocno wątpliwa. Wystarczy wspomnieć, że jeden z największych serwisów wedding’owych w Polsce „zasłynął” wysyłaniem fake’owych zapytań od nieistniejących Par Młodych, chcąc w ten sposób wyciągnąć od firm usługowych jak najwięcej abonamentów reklamowych. Bądźcie więc bardzo ostrożni z jakimikolwiek poleceniami płynącymi z takich miejsc.

jak wybrać fotografa

Wyszukiwanie fotografa w Internecie

Tu jest uczciwiej, ale też dużo trudniej. Wybór fotografa na ślub za pośrednictwem wyszukiwarki nie jest prosty. Posłużę się tutaj przykładem z samej tylko Małopolski. Wystarczy, że w wyszukiwarce wpiszecie np. hasło naturalna fotografia ślubna. Ilość wyników jest dosłownie przytłaczająca. Jeśli jednak poświecicie trochę czasu to jest duża szansa, że w Google traficie na swojego wymarzonego fotografa. I to niekoniecznie na pierwszych stronach wyszukiwania.

Szukanie fotografa w social media

Bardzo dużo Par szuka fotografa w social media typu Facebook czy Instagram. To dobry sposób, ponieważ większość fotografów prowadzi w nich swoje fanpage. Proponuję jednak w wyborze nie sugerować się ilością lajków i serduszek pod zdjęciami, tylko oceniać same zdjęcia. Popularność fotografa w social media nie przekłada się w żaden sposób na jakość jego oferty fotograficznej. Wybierajcie z głową.

Rekomendacje od znajomych

Rekomendacje od znajomych który korzystali już usług danego fotografa są bez wątpienia dobrym sposobem na znalezienie profesjonalisty od zdjęć. Pamiętajcie jednak, że Wasz gust niekoniecznie musi się pokrywać z gustem Waszych znajomych. O ile więc ich polecenie to dobry trop, warto zadać sobie więcej trudu i sprawdzić, czy aby na pewno jest to ten fotograf, któremu chcecie powierzyć wykonanie zdjęć z Waszego ślubu.

O co warto zapytać fotografa przed podpisaniem umowy?

Aby współpraca z fotografem ślubnym przebiegła sprawnie, przed jej podjęciem warto poznać styl pracy fotografa, przyjrzeć się pracom prezentowanym w portfolio i omówić szczegółowo poszczególne etapy współpracy. Wspomniane już portale i blogi ślubne podsuwają przyszłym Nowożeńcom publikacje w stylu „10 najważniejszych pytań do fotografa ślubnego” lub „o co warto zapytać fotografa na ślub?”. Niestety, wiele pytań z tych list ma zbyt ogólny charakter, lub niewiele wnosi do współpracy Pary Młodej z fotografem. Kwestie typu „czy posiada Pan zgodę na fotografowanie w kościołach?” lub „jakiego sprzętu Pan używa?” są w odniesieniu do profesjonalnych fotografów bezzasadne. Jeśli nie wiecie jak wybrać fotografa, poniżej znajdziecie cenną podpowiedź.

jak wybrać fotografa na ślub

3 najważniejsze pytania do fotografa

Zamiast więc pytać o ogólniki, proponuję zadać fotografowi 3 absolutnie najważniejsze pytania:

  1. Czy nasze zdjęcia ślubne wykona ta sama osoba, która jest autorem zdjęć w portfolio?
  2. Czy w trakcie ślubu i wesela fotograf pracuje w sposób dyskretny i nieinwazyjny?
  3. Czy nasze zdjęcia ślubne zostaną poddane profesjonalnej, ręcznej edycji?

To najbardziej problematyczne, a jednocześnie marginalizowane kwestie dotyczące fotografii ślubnej. Warto o nie zapytać, ponieważ w bezpośredni sposób przekładają się na to, jakie zdjęcia otrzymacie. Pierwsze pytanie to fundament. Od odpowiedzi na drugie pytanie zależy to, czy Wasze zdjęcia będą naturalne, czy sztuczne i wymuszone. Trzecie pytanie ma decydujący wpływ na finalną jakość Waszych zdjęć.

Jak wybrać fotografa – raz i dobrze?

Jeśli chcecie mieć pewność jak wybrać fotografa który zrobi Wam piękne zdjęcia, w dobrym wyborze może pomóc Wam sesja narzeczeńska, czyli spotkanie z wybranym fotografem kilka miesięcy przed planowaną datą ślubu. Gorąco polecam to rozwiązanie wszystkim niezdecydowanym parom. Ocenicie zarówno osobowość fotografa, jego styl pracy, ale również sprawdzicie efekt czyli same zdjęcia. Jeśli sesja narzeczeńska przebiegnie zgodnie z planem, to o zdjęcia ze ślubu i wesela czy sesji ślubnej nie musicie się martwić. Jeśli coś pójdzie nie tak, będzie jeszcze trochę czasu na znalezienie innego fotografa.

Jeśli wciąż nie wiecie jak wybrać fotografa na ślub w Krakowie, Małopolsce lub Śląsku, przejrzeliście wiele ofert i nadal trudno jest Wam podjąć decyzję, zatrzymajcie się na chwilę na mojej stronie. W sekcji pytania i odpowiedzi znajdziecie wiele ważnych informacji które mogą Was zainteresować i przekonać do owocnej współpracy.

Najlepszych zdjęć!