sesja ślubna - w dniu ślubu

Sesja Pary Młodej – w dniu ślubu czy innego dnia?

Piękna sesja Pary Młodej to marzenie większości Nowożeńców. Pewnie dlatego jednym z najczęściej powtarzanych pytań związanych z fotografią ślubną jest to dotyczące sesji ślubnej. Przyszli Nowożeńcy mając często po raz pierwszy do czynienia z profesjonalną fotografią, z obiektywnych względów nie rozumieją dość subtelnych, lecz mających znaczący wpływ na efekt końcowy, różnic między dostępnymi opcjami.

Nie zdecydowaliście jeszcze, kiedy odbędzie się Wasza sesja? Czy wystarczy zrobić zdjęcia w dniu ślubu? A może wybrać fotografowanie zupełnie innego dnia? W dzisiejszym poście postanowiłem zaprezentować listę wad i zalet obu rozwiązań. Mam nadzieję, że ułatwi Wam ona podjęcie bardziej świadomej decyzji.

sesja w dniu ślubu

Sesja Pary Młodej w dniu ślubu

Sesja Pary Młodej w dniu ślubu to kilka zalet i wad o których warto wspomnieć. Zacznę od tych drugich.

Wady:

 • W razie problemów z pogodą sesja w dniu ślubu może się po prostu nie odbyć.
 • Nie mamy pełnego wpływu na godzinę, w której odbędzie się sesja (np. wyjście na zdjęcia będzie możliwe późną porą), więc warunki do robienia zdjęć mogą nie być najlepsze.
 • Ograniczony czas trwania sesji (zwykle około godziny) to ograniczona ilość zdjęć. Ponadto, ze względu na brak czasu zwykle jesteśmy zmuszeni do fotografowania w jednej lokalizacji. Najlepiej takiej, która nie jest zbytnio oddalona od miejsca przyjęcia. W tej sytuacji nie wybieracie tego co chcecie, tylko to co jest pod ręką.
 • Pozowanie wymaga cierpliwości i skupienia, a o to w dniu ślubu jest raczej trudno. Dodatkowo brak czasu na oswojenie się z obiektywem i rozluźnienie, bardzo utrudnia, wręcz uniemożliwia w pełni naturalne pozowanie. Czyli wpływa na to, jak wychodzicie na zdjęciach.
 • Po sesji musicie wrócić na przyjęcie w nienagannym stanie, więc od razu zapomnijcie o wielu pięknych ujęciach wiążących się z ryzykiem choćby małego pobrudzenia Waszych strojów.
 • Wybierając się na sesję w dniu ślubu, tracicie część swojego przyjęcia weselnego. Pamiętajcie, ten dzień mija bardzo szybko.

Zalety:

 • Nie ponosicie dodatkowych kosztów związanych z sesją, ponownym przygotowaniem makijażu, fryzury itd. Wyglądacie perfekcyjnie, jesteście gotowi ?
 • Cały materiał zdjęciowy wykonujemy w dniu ślubu, więc nie musicie angażować dodatkowych dni urlopu itp.
 • Sesja w dniu ślubu jest krótka, a więc mniej bolesna dla osób, dla których pozowanie do zdjęć to prawdziwa męka.
 • W dniu ślubu możemy wykonać ujęcia o które innego dnia może być trudno (np. z Waszym wymarzonym, ślubnym samochodem, czy na pięknym tarasie widokowym hotelu w którym odbywa się przyjęcie)
 • Sesja w dniu ślubu to chwila wytchnienia dla Pary Młodej od miłego, choć nieco męczącego bycia w centrum uwagi. Tak przynajmniej twierdzi jakieś 95% fotografowanych przeze mnie Nowożeńców ?
 • Zdjęcia wykonane w dniu ślubu to uchwycona część atmosfery tego wyjątkowego święta. Nie da się tego odtworzyć innego dnia.
sesja pary młodej innego dnia

Sesja Pary Młodej innego dnia

Sesja Pary Młodej innego dnia ma również swoje plusy i minusy.

Wady:

 • Koszty związane z ponownym przygotowaniem makijażu, fryzury, czyszczenia sukni/ garnituru (tylko w przypadku, gdy są mocno pobrudzone) i dodatkowy koszt sesji. Jeśli suknia ślubna została wypożyczona, to jest to kolejny problem.
 • Dodatkowy dzień, który musicie poświęcić na zdjęcia. Czasem ciężko jest wygospodarować jeszcze jeden dzień urlopu zwłaszcza, że przygotowania do ślubu pochłonęły ich tak wiele.
 • Jesteście już po ślubie, więc emocje trochę opadły… To się raczej rzadko zdarza, ale warto wspomnieć. Pozytywne nastawienie w dniu sesji jest kluczowe dla rezultatów.

Zalety:

 • W razie problemów z pogodą, np. niezbyt optymistycznych prognoz zawsze możemy przełożyć sesję na inny dzień. Sesja Pary Młodej ma więc 100% gwarancji powodzenia.
 • Mamy nieograniczony czas, a tym samym możliwość wykonania zdjęć w kilku różnych lokalizacjach. Dzięki temu zdjęcia będą bardziej zróżnicowane, po prostu ciekawsze.
 • Większa swoboda to mocny argument za sesją innego dnia. Nie musimy obawiać się o drobne zabrudzenia na sukni czy garniturze, możemy wykonać więcej ujęć w pozycji leżącej, siedzącej, zdjęcia w wodzie itd.
 • Para Młoda może przygotować na sesję zupełnie inną stylizację niż w dniu ślubu. Jak szaleć to szaleć ?
 • Możemy wybrać godzinę rozpoczęcia sesji stosownie do pory roku i miejsca, w którym będziemy pracować. Dzięki temu Wasze zdjęcia będą pięknie doświetlone.
 • Podczas sesji innego dnia z pewnością będziecie bardziej wyluzowani, a przez to zdjęcia będą bardziej naturalne. Ponadto, możemy skupić się wyłącznie na zdjęciach, a to z pewnością bardzo przybliży nas do świetnych rezultatów.

Jak widzicie, jest nad czym myśleć ? Sesja Pary Młodej w dniu ślubu będzie z pewnością mniej kłopotliwa, natomiast sesja Pary Młodej przeniesiona na inny dzień to gwarancja lepszych, bardziej naturalnych zdjęć. Dlatego jeśli macie taką możliwość, optymalnym rozwiązaniem jest krótka sesja w dniu ślubu i dłuższa, w zupełnie innym dniu. Nie zapominajcie o tym, że zdjęcia ślubne będą pamiątką na całe życie. Warto zaangażować się w to, by były najpiękniejsze.

Jeśli wciąż macie wątpliwości które rozwiązanie będzie dla Was lepsze, zapytajcie o radę fotografa ślubnego.