o co zapytać fotografa

O co zapytać fotografa ślubnego przed podpisaniem umowy?

O co zapytać fotografa ślubnego przed podpisaniem umowy? Zapewne jest kilka kwestii które warto omówić, zanim powierzymy komuś wykonanie zdjęć ślubnych. Gotowe listy takich pytań cieszą się popularnością na portalach związanych z organizacją ślubu i wesela. Niestety, z reguły brakuje na nich pytań naprawdę istotnych.

Ola i Tomek biorą ślub

Ola i Tomek biorą ślub w tym roku. Zrezygnowali z usług wedding plannera i sami zajmują się całą organizacją. Ponieważ spodobały im się moje zdjęcia ślubne, jakiś czas temu spotkaliśmy się, by porozmawiać o współpracy.

Na spotkanie Ola i Tomek zabrali ze sobą „listę pytań do fotografa ślubnego”, wydrukowaną z jednego z portali weselnych. Rozmowa miała być oparta właśnie na niej. Po którymś z pytań wspólnie doszliśmy do wniosku, że tracimy czas. Lista pytań pofrunęła do kosza, a my uzgodniliśmy wszystkie szczegóły i podpisaliśmy umowę.

Dla takiej pary jak Ola i Tomek dobry gotowiec w stylu „10 pytań do fotografa ślubnego” mógłby być bardzo pomocny. Oczywiście pod warunkiem, że napisała go osoba mająca dobre rozeznanie w kwestii zagadnień związanych z fotografowaniem ślubu. Niestety, w większości takie poradniki piszą copywriterzy. O co zapytać fotografa zdaniem wiodących portali ślubnych? W sumie to…nieważne… Ważne, by „link się klikał”. Tekst pod nim ma być chwytliwy, lekki, napakowany słowami kluczowymi, niekoniecznie mądry. Chyba jedyne sensowne opracowanie znalazłem na portalu Brides.com , choć jak pewnie zauważycie, niektóre z tych pytań są nieco „odklejone” od rzeczywistości.

o co zapytać fotografa

O co zapytać fotografa ślubnego?

Dobre poradniki mają to do siebie, że są naprawdę przydatne. W tym wypadku korzysta nie tylko Para Młoda, ale również fotograf ślubny. Sam bardzo lubię sytuacje w których wszystko jest ustalone, współpraca przebiega doskonale i finalnie wszyscy są zadowoleni.

Jeśli chcecie wiedzieć, o co zapytać fotografa zanim jeszcze podpiszecie umowę, mam dla Was coś ekstra. Przygotowałem własną listę pytań które warto zadać fotografowi z którym chcecie nawiązać współpracę. Możecie ją skopiować i wykorzystać w poszukiwaniu najlepszego fotografa na Wasz ślub.

O co zapytać fotografa? Lista poniżej.

25 pytań do fotografa ślubnego

 1. Jak długo fotografujesz? Jakie masz doświadczenie?
 2. Jak możesz opisać swój styl fotograficzny?
 3. Co dokładnie zawiera oferta fotografii ślubnej?
 4. Jak wygląda umowa na wykonanie reportażu i sesji?
 5. Czy musimy spotkać się osobiście na podpisanie umowy?
 6. Czy mamy gwarancję że będziesz osobiście fotografował nasz ślub?
 7. Co w sytuacji gdy nie będziesz mógł np. z powodów losowych fotografować naszego ślubu?
 8. Jak wyglądają kwestie organizacyjne?
 9. Czy jesteś przygotowany na wypadek awarii sprzętu?
 10. Czego nie fotografujesz w dniu ślubu?
 11. Czy posiadasz zgodę na fotografowanie w kościele?
 12. Jak zabezpieczasz zdjęcia przed ich utratą, awarią karty etc.?
 13. Czy możemy zobaczyć pełen reportaż z jednego ślubu?
 14. Jak długo będziemy musieli czekać na zdjęcia?
 15. Czy naszej zdjęcia będą kolorowe czy czarno-białe? Jakie są proporcje?
 16. Ile zdjęć łącznie otrzymamy?
 17. W jakiej formie otrzymamy nasze zdjęcia?
 18. Czy oferujesz albumy i fotoalbumy?
 19. Jak wygląda kwestia płatności za zdjęcia?
 20. Czy ponosimy jakiekolwiek dodatkowe koszty poza tym, co zapisane w umowie?
 21. Czy oferujesz opcję dodatkowego fotografa na ślub?
 22. Czy przynosisz własne oświetlenie?
 23. Czy oferujesz sesje narzeczeńskie?
 24. Czy będziesz mieć jakiś pomysł na naszą sesję ślubną?
 25. Dlaczego powinniśmy wybrać właśnie Ciebie?

Wiecie już o co zapytać fotografa. Dodam jeszcze, że profesjonalny fotograf ślubny nie będzie miał problemu z odsłonięciem kulis swojej pracy. Dzięki temu poznacie się lepiej, a sama współpraca z pewnością na tym skorzysta. Aby dobrze wybrać, polecam post Jak wybrać fotografa na ślub

Jeśli chcecie zamówić fotografa w duecie z kamerzysta, wcześniej sprawdźcie post Foto video na ślub – razem czy osobno? Dzięki temu poznacie zalety i wady takiego rozwiązania.

A jeśli wciąż szukacie fotografa na swój ślub, zapraszam do współpracy! Wcześniej oczywiście zachęcam do zapoznania się z moimi zdjęciami z reportaży ślubnych, sesji ślubnych i sesji narzeczeńskich. Jestem przekonany, że znajdziecie tam coś dla siebie 🙂