ślub cywilny w krakowie

Ślub cywilny w Krakowie

Sezon ślubny 2023 zamknąłem pod sam koniec roku, fotografując ślub cywilny w Krakowie. Uroczystość o której mowa odbyła się w zacisznych wnętrzach Villi Decjusza – jednym z najpiękniejszych miejsc pod Wawelem, w których można zorganizować uroczystość ślubu cywilnego.

Ślub cywilny w Villi Decjusza

Ten dzień zapamiętam również z powodu ogromnych opadów śniegu, które na dwa dni dosłownie sparaliżowały służby miejskie w Krakowie. Choć do Villi Decjusza na Woli Justowskiej mam bardzo blisko, na zdjęcia postanowiłem wyjechać wcześniej niż zwykle. To był dobry pomysł, ponieważ warunki drogowe były absolutnie fatalne. Lód na drogach, nieprzetarte podjazdy, brak piaskarek i dzielnie walczący ABS, który uruchamiał się przy najmniejszym nawet hamowaniu.

Jadąc, a raczej tocząc się w tempie średnio 20- 30 km/h minąłem po drodze kilka kolizji drogowych. W końcu ślizgając się po oblodzonych zakrętach cały i zdrowy dotarłem do Parku Decjusza. Tam właśnie, we wnętrzach słynnej Villi Decjusza miał odbyć się ślub Sylwii i Macieja. Z relacji Maćka wiem, że ich dojazd też był bardzo nerwowy. Na szczęście jednak wszystko dobrze się skończyło.

Zdjęcia ze ślubu cywilnego w Krakowie

Fotografuję śluby od wielu lat ale naprawdę nie wiedziałem, że śluby cywilne w Krakowie są aż tak bardzo popularne. Po przyjeździe do Villi Decjusza byłem zszokowany tłumami zastanymi na miejscu. Tego dnia odbywało się tam kilka ślubów. Nic więc dziwnego, że ledwo wszedłem do środka. Z czasem liczba osób nieco się przerzedziła, co pozwoliło mi w końcu wyjąć sprzęt z plecaka.

Zdjęcia ze ślubu cywilnego Sylwii i Macieja objęły krótką ceremonię. Wykonaliśmy również pamiątkowe zdjęcia grupowe i mini sesję Pary Młodej przed Villą Decjusza. Cały czas intensywnie padał śnieg i było dość zimno. Na szczęście udało nam się zrobić zestaw zdjęć które – mam nadzieję – będą piękną pamiątką dla Pary Młodej.

Oto kilka zdjęć z tego dnia.

Ślub cywilny – popularna forma zawarcia związku małżeńskiego

Tradycja ślubów cywilnych ma długą historię i zależy od kultury i stanu prawnego obowiązującego w danym kraju. Śluby cywilne różnią się od ceremonii sakralnych, ponieważ są przeprowadzane przez przedstawicieli państwa, a nie duchownych.

Pierwsze formalne śluby cywilne zaczęły się pojawiać w Europie w XVIII i XIX wieku, wraz z rozwojem państwowości i laicyzacji społeczeństw. Wiele krajów zaczęło uznawać cywilne ceremonie ślubne jako prawomocne związki, zamiast opierać się wyłącznie na tradycyjnych ceremoniach religijnych.

ślub cywilny w krakowie

Gdzie można zorganizować ślub cywilny w Krakowie?

Villa Decjusza to nie jedyne miejsce, w którym można zorganizować ślub cywilny w Krakowie. Takie śluby odbywają się w wybrane dni w Urzędach Stanu Cywilnego (ul. Lubelska 29, os. Zgody 2, ul Wadowicka 8W) czy np. w Dworku Białoprądnickim. Po uzyskaniu zgody Naczelnika USC ślub cywilny w Krakowie można zorganizować również w dowolnym miejscu. Szczególną popularnością cieszą się ostatnio śluby na dachach krakowskich hoteli i restauracji, skąd zwykle roztacza się piękny widok na cały Kraków.

Jeśli chcecie zorganizować swój ślub cywilny w Krakowie, skontaktujcie się z dowolnym Urzędem Stanu Cywilnego. Tam uzyskacie wszystkie niezbędne informacje.

Fotograf na ślub cywilny

Zdjęcia ze ślubu cywilnego są bez wątpienia piękną pamiątką. Wykonanie ich wcale nie jest tak proste. Sama uroczystość cywilna trwa dość krótko i fotograf musi zachować czujność, by nie przegapić najważniejszych momentów. Warto zatem zatrudnić na ślub cywilny fotografa z doświadczeniem w fotografowaniu ślubów cywilnych. Ślubu nie da się powtórzyć, a piękne zdjęcia zostają już na zawsze.

Jeśli właśnie poszukujecie fotografa na swój ślub, to chętnie zaoferuję swoje usługi.

Zapraszam do kontaktu.

Fotograf Darek Kempny
+48 503 950 939
kontakt@anyday.pl