fotografia ślubna

Fotografia ślubna – popularne style i ich charakterystyka

Fotografia ślubna to dość ogólne pojęcie obejmujące różne formy i style fotograficzne. W dzisiejszym poście postaram się zebrać i opisać najważniejsze z nich.

Rodzaje fotografii ślubnej

Istnieją różne rodzaje fotografii ślubnej, różniące się formą realizacji zdjęć, stylem fotografowania jak również finalną postprodukcją materiału zdjęciowego. Ich wybór zależy od preferencji Pary Młodej, ich osobistych upodobań i oczekiwań.

Precyzyjne definicje poszczególnych rodzajów fotografii ślubnej są zadaniem dość karkołomnym, ponieważ większość fotografów w swej pracy łączy cechy kilku styli, tworząc na tych zrębach swój własny, mniej lub bardziej rozpoznawalny szlif fotograficzny. Mało jest natomiast fotografów wiernych jednemu, konkretnemu kierunkowi, choć i tacy się zdarzają.

Możliwości jakie oferuje fotografia ślubna sprawiają, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Jeśli między przyszłą Panną Młodą a Panem Młodym nie istnieją głębokie, zasadnicze różnice w upodobaniach fotograficznych, jest szansa wyboru fotografa spełniającego oczekiwania obojga.

Wybór fotografa na ślub to wybór między tradycyjną fotografią ślubną a fotografią reporterską. Zobaczmy czym różnią się te dwie formy.

fotografia ślubna

Tradycyjna fotografia ślubna

Tradycyjna fotografia ślubna to zdjęcia portretowe i ujęcia grupowe wykonywane w studio fotograficznym. Wiele lat temu praktycznie każda Para Młoda tuż po ceremonii ślubnej jechała do studia fotograficznego, by wykonać swoje pamiątkowe zdjęcia ślubne. Wraz z popularnością fotografii cyfrowej zwyczaj ten zaczął zanikać. Popularne stało się zatrudnienie fotografa do sfotografowania ślubu i wesela w formie reportażu.

Tradycyjna fotografa ślubna czasy swojej świetności ma już raczej za sobą. Wciąż jednak zdarzają się pary, które zamiast popularnego reportażu wybierają tę formę fotografii ślubnej. Nawet jeśli ślubne zdjęcia studyjne wyglądają dziś trochę archaicznie, dobry portret fotograficzny wykonany w świetle studyjnym to klasyka fotografii.

Reportażowa fotografia ślubna

Reportażowa fotografia ślubna to dziś zdecydowanie bardziej popularna forma fotografii ślubnej. Wydarzenia w dniu ślubu fotografowane są w sposób spontaniczny i niepozowany. Pozwala to na płynny przebieg całej uroczystości i skutkuje wieloma interesującymi, reporterskimi, pełnymi emocji kadrami.

Fotograf ślubny towarzyszy Parze Młodej od momentu przygotowań, wykonywania makijażu ślubnego, ubierania sukni i garnituru i w trakcie błogosławieństwa. Zdjęcia w kościele, zdjęcia w Urzędzie Stanu Cywilnego czy zdjęcia z ceremonii plenerowej wykonywane są z perspektywy obserwatora i skupiają się na uchwyceniu najważniejszych momentów w trakcie przysięgi małżeńskiej, dokumentują uroczyste wejście do kościoła i radosne wyjście po ceremonii w deszczu konfetti, płatków kwiatów czy drobnych monet rzucanych na szczęście. Trzecim etapem reportażu ślubnego są zdjęcia z przyjęcia weselnego, dokumentujące piękny pierwszy taniec, krojenie weselnego tortu, toasty i przemówienia, a przede wszystkim szaloną zabawę weselną z tradycyjnymi oczepinami włącznie.

Reportażowa fotografia ślubna to powszechna dziś forma fotografii ślubnej. Dzięki reporterskiej formule zdjęcia ślubne są autentyczne i pełne życia.

Przyjrzyjmy się teraz bliżej 5 najbardziej popularnym stylom samych zdjęć.

Nowoczesna fotografia ślubna

Nowoczesna fotografia to podejście do fotografii ślubnej, które łączy w sobie nowoczesne technologie, kreatywność i wyrazistą estetykę. Fotografia ta zwykle odróżnia się od tradycyjnej fotografii ślubnej, ponieważ stara się uchwycić nietypowe i innowacyjne perspektywy, kompozycje i kadry. Nowoczesna fotografia ślubna zwykle wykorzystuje najnowsze technologie, zarówno na płaszczyźnie fotografii jak również obróbki zdjęć, dzięki czemu powstają nowoczesne, artystyczne zdjęcia wyróżniające się oryginalnymi kadrami, kompozycjami, światłem i kolorem.

Charakterystyczne dla nowoczesnej fotografii ślubnej jest uchwycenie na zdjęciach emocji i spontaniczności. Relacje między Parą Młodą, chwilę emocji i niepowtarzalne momenty tworzą autentyczne i unikalne zdjęcia. Wszystko to sprawia, że nowoczesna fotografia ślubna to propozycja dla Par otwartych i pełnych witalnej energii.

nowoczesna fotografia ślubna

Fotografia ślubna w stylu boho

Fotografia w stylu boho to forma zainspirowana stylem boho wywodzącym się z kultury hipisowskiej. Zwykle jest to połączenie stylu bohemian, romantycznej atmosfery i specyficznej elegancji. Fotografia ślubna w stylu boho często przedstawia Parę Młodą na tle natury lub elementów etnicznych. Na zdjęciach pojawiają się kapelusze, torebki, biżuteria z piórami, a w materiałach dominuje len i bawełna. Boho charakteryzuje się specyficznym podejściem do kolorów, będących połączeniem wybledzonych tonacji zieleni, brązu, beżu i bieli. Zdjęcia w stylu boho odznaczają się romantyczną, często dość surrealistyczną atmosferą i swobodnym, a chwilami wręcz niedbałym podejściem do estetyki.

Fotografia ślubna w stylu boho to propozycja dla par ceniących bliskość z naturą i niewymuszony, romantyczny styl.

fotografia ślubna w stylu boho

Fotografia ślubna w stylu vintage

Fotografia w stylu vintage to rodzaj fotografii nawiązujący do początku lat 20-tych i 30-tych ubiegłego wieku. Styl vintage charakteryzuje się zwykle miękkim światłem i zgaszonymi kolorami w brązowo- pomarańczowych tonacjach. Zdjęcia ślubne w stylu vintage’owym można rozpoznać po wykorzystaniu technik symulujących stare filtry, klisze, czy pożółkłe papiery fotograficzne. Fotografia ślubna w stylu vintage zawiera często elementy retro charakterystyczne dla dawnych czasów, takie jak chociażby motywy kwiatowe czy koronki. Pewne jej cechy można zauważyć również w modzie ślubnej, fryzurach i makijażach.

Fotografia ślubna w stylu vintage to propozycja dla par preferujących klasyczne, romantyczne i nieco nostalgiczne klimaty.

fotografia ślubna w stylu vintage

Kreatywna fotografia ślubna

Kreatywna fotografia to styl w którym fotograf stara się stworzyć niezwykłe i oryginalne zdjęcia ślubne, wykorzystując do tego różne techniki i efekty. Kreatywna fotografia ślubna to przede wszystkim próba spojrzenia na tematykę zdjęć ślubnych z nieco mniej standardowej strony, uchwycenia tych samych tematów w nieszablonowy, twórczy sposób. Odkrywanie nowych patentów, twórcze zabawy światłem, perspektywą i ogniskową, wszystko to sprawia, że kreatywna fotografia ślubna to propozycja dla odważnych i otwartych par.

Naturalna fotografia ślubna

Naturalna fotografia jak sama nazwa wskazuje to propozycja dla par które cenią szczerą, prostą formę i potrafią się zachwycić naturalnym pięknem. Naturalne zdjęcia ślubne to klasyczna fotografia, w której treść jest tak samo ważna jak forma, a kolor wierny jest szlachetnym i ponadczasowym barwom. Naturalna fotografia ślubna jest piękna i ponadczasowa. Takie zdjęcia najwolniej się starzeją.

Fotografia ślubna Anyday – mój styl

Tak jak każdy fotograf, od lat staram się wypracować swój rozpoznawalny styl. Wiele lat temu, kiedy współtworzyłem Studio Imprez moja fotografia ślubna była poszukiwaniem własnej tożsamości. Od momentu powstania marki Anyday w świadomy sposób podążam w kierunku będącym połączeniem elementów naturalnej i nowoczesnej fotografii ślubnej. Uwielbiam żywe, intensywne kolory, naturalny odcień skóry, miękkie światło i małe głębie ostrości. Jestem fanem emocji, naturalności i fotografowania z perspektywy obserwatora.

Jeśli jesteście ciekawi, moje zdjęcia ślubne możecie obejrzeć w galeriach reportaż ślubny i sesja ślubna.